Polecamy

Wyzwania dla państwa i wydawców

Data dodania: 23.03.2012

Wyzwania dla państwa i wydawców

W czwartek, 22 marca w byłej siedzibie wydawnictwa Bellona przy ul. Grzybowskiej w Warszawie odbyło się spotkanie środowiska branży wydawniczej przygotowane przez Polską Izbę Książki. Spotkanie, z jednej strony poświęcone było kwestiom związanym z rozwojem nowych technologii i wyzwaniom, jakie zjawisko to stawia przed branżą wydawniczą.

Spotkanie zorganizowano wokół trzech wystąpień zaproszonych gości: Katarzynę Ślaską - zastępcę dyrektora Biblioteki Narodowej ds. cyfrowych, Dominika Skoczka - dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzeja Nowakowskiego - prezesa Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka”.

Dyrektor Dominik Skoczek zrelacjonował m.in. obecny stan prac resortu kultury nad projektami związanymi z działalnością branży wydawniczej.

Nie ulega wątpliwości że zmiany w prawie autorskich i przepisach regulujących ochronę własności intelektualnej są niezbędne i nieuniknione. Pokazały to m.in. ostatnie protesty przeciwko przyjęciu przez Polskę rozwiązań przyjętych w ACTA ale także inne kwestie jak temat pobierania opłat za wykorzystywanie treści - stwierdził szef DWiIM.

Według jego relacji w Ministerstwie Kultury trwają obecnie prace nad zmianami w prawie autorskim. O reakcjach wydawców, pytaniach i dyskusji, która towarzyszyła spotkaniu przeczytacie państwo więcej w kolejnym numerze „Biblioteki Analiz”.

W dalszej kolejności dyrektor Katarzyna Ślaska zaprezentowała przebieg dotychczasowych debat środowiska wydawców i bibliotekarzy nad kwestią egzemplarza obowiązkowego oraz elektronicznego egzemplarza obowiązkowego. Przedstawiła także obecną politykę bezpieczeństwa, jaką w tej kwestii obecnie stosuje i chciałaby promować Narodowa Książnica.

Od ostatnich wspólnych rozmów środowiska wydawców i bibliotekarzy na ten temat minęły dwa lata. To szmat czasu, wielu się od tego momentu zmieniało. Myślę, że obecnie powinniśmy na nowo rozpocząć debatę w sprawie wprowadzenia systemu e-EO - stwierdziła w konkluzji swojego wystąpienia przedstawicielka BN.

Natomiast prezes SAiW „Polska Książka” Andrzej Nowakowski mówił o miejscu Polski w europejskich projektach digitalizacji zasobów kulturowych, w tym sensie rozwoju Europejskiej Biblioteki Cyfrowej Europeana, programie związanym z systemem ustalania własności do utworów Arrow+, czy konieczności powstania w Polsce bazy dostępnych tytułów typu Books In Print.

Podstawowy problem to zmiana definicji książki , to już nie 'mebel z ISBN-em na końcu'. Książka to informacja, to treść - przekonywał szef „Polskiej Książki”.

 

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP