W czwartek, 22 marca w byłej siedzibie wydawnictwa Bellona przy ul. Grzybowskiej w Warszawie odbyło się spotkanie środowiska branży wydawniczej przygotowane przez Polską Izbę Książki. Spotkanie, z jednej strony poświęcone było kwestiom związanym z rozwojem nowych technologii i wyzwaniom, jakie zjawisko to stawia przed branżą wydawniczą.
Spotkanie zorganizowano wokół trzech wystąpień zaproszonych gości: Katarzynę Ślaską - zastępcę dyrektora Biblioteki Narodowej ds. cyfrowych, Dominika Skoczka - dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzeja Nowakowskiego - prezesa Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka”.
Dyrektor Dominik Skoczek zrelacjonował m.in. obecny stan prac resortu kultury nad projektami związanymi z działalnością branży wydawniczej.
Nie ulega wątpliwości że zmiany w prawie autorskich i przepisach regulujących ochronę własności intelektualnej są niezbędne i nieuniknione. Pokazały to m.in. ostatnie protesty przeciwko przyjęciu przez Polskę rozwiązań przyjętych w ACTA ale także inne kwestie jak temat pobierania opłat za wykorzystywanie treści - stwierdził szef DWiIM.
Według jego relacji w Ministerstwie Kultury trwają obecnie prace nad zmianami w prawie autorskim. O reakcjach wydawców, pytaniach i dyskusji, która towarzyszyła spotkaniu przeczytacie państwo więcej w kolejnym numerze „Biblioteki Analiz”.
W dalszej kolejności dyrektor Katarzyna Ślaska zaprezentowała przebieg dotychczasowych debat środowiska wydawców i bibliotekarzy nad kwestią egzemplarza obowiązkowego oraz elektronicznego egzemplarza obowiązkowego. Przedstawiła także obecną politykę bezpieczeństwa, jaką w tej kwestii obecnie stosuje i chciałaby promować Narodowa Książnica.
Od ostatnich wspólnych rozmów środowiska wydawców i bibliotekarzy na ten temat minęły dwa lata. To szmat czasu, wielu się od tego momentu zmieniało. Myślę, że obecnie powinniśmy na nowo rozpocząć debatę w sprawie wprowadzenia systemu e-EO - stwierdziła w konkluzji swojego wystąpienia przedstawicielka BN.
Natomiast prezes SAiW „Polska Książka” Andrzej Nowakowski mówił o miejscu Polski w europejskich projektach digitalizacji zasobów kulturowych, w tym sensie rozwoju Europejskiej Biblioteki Cyfrowej Europeana, programie związanym z systemem ustalania własności do utworów Arrow+, czy konieczności powstania w Polsce bazy dostępnych tytułów typu Books In Print.
Podstawowy problem to zmiana definicji książki , to już nie 'mebel z ISBN-em na końcu'. Książka to informacja, to treść - przekonywał szef „Polskiej Książki”.
Źródło: Rynek Książki