Polecamy

Projekty koła SBP w Grudziądzu

Data dodania: 22.02.2012

Projekty koła SBP w Grudziądzu

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu działa od 1968 roku. W swoim kręgu zrzesza bibliotekarzy i pracowników Biblioteki Miejskiej, bibliotekarzy bibliotek szkolnych i wojskowych oraz emerytów. Działalność Koła polega na realizacji głównych zadań statutowych: prace na rzecz środowiska bibliotekarskiego oraz dążenie do zachowania piśmiennictwa dla kultury narodowej i rozwoju czytelnictwa.

W swojej wieloletniej działalności Koła zmieniała się ranga książki w życiu człowieka. Kiedyś odgrywała znaczącą rolę - kształciła, rozwijała wyobraźnię i  była przede wszystkim oderwaniem od smutnej i szarej rzeczywistości. XXI wiek nadał nowe znaczenie książkom, które wypierane przez elektroniczne media muszą atrakcyjną tematyką, ciekawą szatą graficzną konkurować z internetem. Dlatego też wszelkie działania bibliotekarzy, nie tylko członków SBP są skierowane na promowanie książki, rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz współpracę ze środowiskiem lokalnym w tym zakresie.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu jest organizatorem licznych imprez czytelniczych. Już po raz trzeci wzięło udział w Projekcie - Wspieranie Rozwoju Kultury i Ochrona jej Dóbr, dofinansowanym przez Urząd Miasta w Grudziądzu.

  • Projekt I - Turniej zabawowy Bajkowo na sportowo był imprezą integrującą pokolenie uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i seniorów Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu. Pierwszy etap turnieju obejmował konkurs plastyczny - Co nowego w starych bajkach, połączony z głośnym czytaniem bajek. Drugi dzień zmagań miał charakter zawodów sportowych dla dzieci i seniorów. Wspólne konkurencje takie jak: strojenie domku Baby Jagi, nawlekanie igły, przyszywanie guzików, ubijanie piany na placek dla babci Czerwonego Kapturka, wywołały wiele radości i śmiechu. Integracja pokoleniowa, stwarzanie możliwości wzajemnego poznania się, skonkretyzowanie wyobrażeń o środowisku ludzi starszych, miłe spędzenie wolnego czasu przełamało stereotypy o konflikcie pokoleń.
  • Projekt II - Czy anioły i wróżki są wśród nas był okazją do spotkania  czytelników Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych Biblioteki Miejskiej, przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej i seniorów z pisarką Wiolettą Piasecką. Znakiem rozpoznawczym, zarówno książek jak i samej autorki był strój wróżki. Bajkopisarka prezentując w formie zabawy swoją twórczość rozbudziła wśród widzów pomysłowość, spontaniczność i możliwość wyrażania swoich uczuć poprze wizualizację tekstu. W drugim dniu uczestnicy projektu gościli w Domu Dziennego Pobytu Pod dobrym aniołem. Dzieci i seniorzy wzięli udział w warsztatach, podczas których w różnorodnej technice wykonywali anioły i wróżki. Na zakończenie przedstawiono scenki rodzajowe.
  • Projekt III - W krainie wyobraźni  skierowany był do dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, połączony z elementami biblioterapii. Pozwolił uczestnikom przez zabawę z książką nabyć umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Przygotowano dwa konkursy: Potyczki z książką, Konkurs pięknego czytania oraz spotkanie autorskie. W Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się eliminacje do konkursu czytelniczego Potyczki z książką, na podstawie Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa. Finał zaś przeprowadzono w Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych Biblioteki Miejskiej.

W Filii nr 13 odbył się także Konkurs pięknego czytania. Uczniowie grudziądzkich podstawówek zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze. W pierwszej rundzie eliminacyjnej uczestnicy mieli do przeczytania obowiązkowy fragment baśni Andersena, a zwycięzcy z poszczególnych grup wybierali sobie tekst drogą losowania.

Na zakończenie zmagań czytelniczych w Bibliotece Głównej im. Wiktora Kulerskiego odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem. Autor książek dla dzieci, dziennikarz i podróżnik w ciekawy sposób zaprezentował przybyłym swoją twórczość. Petek opowiadał o swoich przygodach podczas egzotycznych wypraw oraz o pracy dziennikarza. W ogrodach biblioteki przeprowadził z uczestnikami spotkania zajęcia dotyczące sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Warsztaty survivalowe miały na celu pokazanie dzieciom aktywnego i twórczego sposobu spędzania wolnego czasu.

Podsumowaniem spotkania było wręczenie nagród laureatom odbytych konkursów. Dobra zabawa w przyjemnej i miłej atmosferze stworzyła dzieciom możliwość bycia razem, zaspakajając potrzeby przynależności, uznania i szacunku w grupie rówieśniczej.

Członkowie SBP Koło w Grudziądzu są kreatywni, pełni pomysłów. Z chęcią podejmują każde wyzwanie, które może spowodować rozwój zainteresowań czytelniczych i pobudzić aktywność kulturalną wielu grup społecznych w mieście.

nad. Małgorzata Magnuszewska, sekretarz SBP Koło w Grudziądzu


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP