Polecamy

Cybernawigatorzy w bibliotekach

Data dodania: 17.02.2012

Cybernawigatorzy w bibliotekach

Rozpoczęła się realizacja projektu „Informacja dla obywateli - cybernawigatorzy w bibliotekach”, w którym bierze udział siedem polskich bibliotek. W ramach projektu w bibliotekach zostaną zorganizowane zajęcia edukacyjne (kursy, szkolenia, spotkania, doradztwo itp.) dotyczące korzystania z komputerów i internetu dla osób cyfrowo wykluczonych. 

Projekt, realizowany we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, został zainspirowany programem „CyberNavigators” Biblioteki Publicznej w Chicago, z którą przedstawiciele uczestniczących bibliotek zetknęli się podczas wizyty studyjnej dla bibliotekarzy do Stanów Zjednoczonych w grudniu 2010 roku, w ramach programu Departamentu Stanu USA „International Visitor Leadership program”. W projekcie biorą udział:

  • Biblioteka Miejska w Cieszynie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu
  • Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie
  • Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
  • Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy

Przedstawiciele bibliotek uczestniczących w projekcie (cyberbibliotekarze) oraz współpracujący z bibliotekami wolontariusze (cybernawigatorzy) wzięli udział w cyklu szkoleń dotyczących wolontariatu w bibliotece, metodyki nauczania osób dorosłych oraz praktycznych aspektów nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Uczestnicy szkoleń poznawali możliwości takich programów, jak GIMP czy Publisher, zdobywali wiedze o tym, jak uczą się osoby dorosłe i jakie kompetencje powinien posiadać dobry trener, a także wymieniali się doświadczeniami z dotychczas prowadzonych zajęć dla seniorów.

Wspólnie opracowali katalog pomysłów na zajęcia w bibliotece wprowadzające osoby cyfrowo wykluczone w świat nowoczesnych technologii. Podczas szkoleń dla cybernawigatorów powstała także „galeria motywacji” zawierająca inspirujący opis potrzeb wolontariuszy i czynników, które skłoniły ich do podjęcia współpracy z bibliotekami.

W ramach projektu powstaje baza materiałów edukacyjnych, informacyjnych i poradnikowych dla bibliotekarzy i osób prowadzących w bibliotekach zajęcia komputerowe. Materiały podzielone są na trzy moduły: wolontariat w bibliotece, metodyka nauczania osób dorosłych i praktyczne aspekty nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Materiały publikowane są na portalu Programu Rozwoju Bibliotek:

Źródło: FRSI


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP