Polecamy

Problemy Biblioteki im. Zielińskich w Płocku

Data dodania: 31.01.2012

Biblioteka im. Zielińskich walczy o pieniądze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bez nich zagrożona jest konserwacja i digitalizacja jej cennych zbiorów. Zaczęło się niewinnie. Regularnie korzystający z bibliotecznej czytelni ze zdziwieniem zauważyli brak bieżącej prasy, która - jak mówią - była tam od zawsze. Okazuje się, że nie chodzi o słabe zainteresowanie czytelników, tych jest niemało. Powodem jest zakręcenie kurka z dotacją od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. I problem jest o wiele większy, niż się na początku wydawało.

- Co roku ministerstwo zasilało nasz budżet blisko milionem złotych. Dostawaliśmy pieniądze w formie grantów, na które składaliśmy projekty, najczęściej pozytywnie rozpatrywane - mówi Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, które zawiaduje biblioteką. - W tym roku jednak odpowiednia komisja w MNiSW postanowiła nie dać nam ani grosza. Usłyszeliśmy, że jesteśmy zbyt małą, prowincjonalną biblioteką. Takie podejście szokuje, bo przecież nasze znaczenie jest duże.

Prezes argumentuje, że Biblioteka im. Zielińskich, założona w 1820 r., jest jedną z najstarszych w Polsce. W jej zbiorach są cenne dzieła sprzed wieków, także roczniki starej prasy - jak Korespondent Płocki z lat 1876-1888 czy Echa Płockie i Łomżyńskie z początku XX w. Jak mówi Kruszewski, biblioteczne skarby, głównie dzięki ministerialnym pieniądzom, były regularnie konserwowane i digitalizowane.

- Teraz zagrożone są nie tylko te czynności czy regularne gromadzenie prasy. Ale też, przy najczarniejszym scenariuszu, również etaty w naszej placówce - dodaje prezes TNP. - Stajemy jednak na głowie, by to zmienić. Mam poparcie prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, zabiegam o nie wśród innych ważnych ludzi i placówek, nie wyłączając Polskiej Akademii Nauk. Nie odpuścimy tej sprawy, nie tracimy nadziei co do pozytywnego jej rozwiązania.

Grażyna Szumlicka-Rychlik dodaje z goryczą, że zbiory biblioteki przetrwały zawieruchy wojenne, by w wolnej Polsce być zagrożone.

Źródło: gazeta.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP