Polecamy

IAB Polska wzywa do debaty o niejasnościach w ACTA

Data dodania: 27.01.2012

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska ocenia, że wątpliwości prawne w porozumieniu ACTA należy wyjaśnić w ramach debaty publicznej. IAB Polska w wydanym właśnie oświadczeniu podkreśla, że zdecydowanie popiera inicjatywy i działania prawne, które mają na celu ochronę praw własności intelektualnej w Internecie.

Wśród podmiotów członkowskich IAB Polska jest bowiem bardzo wiele takich przedsiębiorstw, które same tworzą treści i zależy im na zapewnieniu odpowiedniego poziomu ich ochrony - uzasadnia organizacja.

IAB przypomina, że już w maju 2011 roku, wraz z innymi organizacjami, apelował do posłów Parlamentu Europejskiego o poparcie wniosku, żeby skierować ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwościowi w celu zaopiniowania, czy jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. Natomiast w obecnej formie porozumienie powoduje liczne kontrowersje, dotyczące trybu jego procedowania i ostatecznego brzmienia, w jakim została przyjęta przez Radę i Parlament UE.

W związku z tym IAB Polska podkreśla konieczność wyjaśnienia - w trybie debaty eksperckiej zainteresowanych środowisk - poważnych wątpliwości prawnych zawartych w zapisach ACTA. Organizacja wskazuje kilka konkretnych paragrafów, mówiących m.in. o warunkach utrzymania przez daną stronę porozumienia systemu przewidującego ograniczenie odpowiedzialności dostawców usług internetowych, obowiązku w zakresie wspierania tzw. wspólnych wysiłków przedsiębiorców na rzecz skutecznego zwalczania naruszeń praw autorskich oraz warunków udostępniania sądom i tzw. „właściwym organom” danych osobowych internautów.

Zdaniem IAB Polska niejasne są też zapisy dotyczące zasad liczenia odszkodowania należnego dysponentom praw własności intelektualnej, przedmiotu i zakresu współpracy międzynarodowej związanej z porozumieniem oraz konieczności dokonania zmian w prawie UE i prawie krajowym w związku z podpisaniem ACTA.

Wyjaśnienie powyższych kwestii pozwoli na usunięcie powstałych w związku z treścią ACTA niejasności, co zapewni stabilne otoczenie prawne dla wykonywania i podejmowania działalności gospodarczej w sektorze branży internetowej - kończy swoje oświadczenie IAB Polska.

Źródło: Portal Księgarski


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP