Kompetencje informacyjne w procesie uczenia się przez całe życie - to tytuł publikacji IFLA, zawierającej wytyczne dla osób zainteresowanych edukacją informacyjną. O polskiej wersji Wytycznych, przygotowanej przez KEI (Komisja ds. Edukacji Informacyjnej) więcej pod tym linkiem.
Wytyczne IFLA stały się inspiracją dla Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy. W dolnośląskiej miejscowości odbędzie się cykl spotkań poświęconych edukacji informacyjnej. Trzebnicka biblioteka zaprasza na seminaria bibliotekarzy, nauczycieli i wszystkich tych, którym bliska jest szkolna rzeczywistość. Spotkania posłużą przekazaniu podstawowych informacji o tym czym są kompetencje informacyjne, jak je rozwijać, ale także wskazaniu rozwiązań (w zakresie edukacji informacyjnej), które można zaszczepić na gruncie polskiej szkoły, np.: współpraca nauczyciela-bibliotekarza z nauczycielem przedmiotowym, realizacja założeń edukacji informacyjnej podczas lekcji biblio- i pozabibliotecznych. Cykl otworzy wykład dr Renaty Piotrowskiej, autorki książki Edukacja informacyjna w polskiej szkole. Spotkania mają charakter otwarty, więcej informacji na stronie organizatora.
Dlaczego piszemy o lokalnym wydarzeniu na ogólnopolskim portalu? Wierzymy, że poszukiwaniu dobrych praktyk warto sięgać do pomysłów również niewielkich instytucji. Cykl spotkań Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy Kompetencje informacyjne w procesie uczenia się przez całe życie został objęty patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Uważamy, że warto promować wirusa edukacji informacyjnej, życząc mu - w odróżnieniu od wirusa grypy – prawdziwej pandemii…
Biblioteki pedagogiczne zainteresowane pójściem ścieżką edukacji informacyjnej, np. poprzez organizację sesji o podobnej tematyce zachęcamy do kontaktu z KEI: edukacjainformacyjna@sbp.pl
Miłośnikom nieszablonowych pomysłów na promocję kompetencji informacyjnych polecamy komiks Eweliny Rutkowskiej (Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy)