Polecamy

Zapowiedzi i nowość z Wydawnictwa SBP

Data dodania: 02.12.2011

Zapowiedzi i nowość z Wydawnictwa SBP

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z zapowiedziami wydawniczymi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz z jedną nowością, którą już można zamówić w naszym sklepie.

Nowość:

Chrońmy dziedzictwo fonograficzne. Materiały z ogólnopolskich konferencji, Radom - 14-15 listopada 2008 r., Gdańsk - 5 listopada 2009 r.”.

Co można znaleźć w polskich i europejskich archiwach etnomuzycznych? Jak przechowywać i konserwować dawne nośniki dźwięku, oraz jak je odsłuchiwać? Jak korzystać z muzykaliów w źródłach elektronicznych? Co powinniśmy wiedzieć o prawie autorskim i ochronie dziedzictwa fonograficznego? Jak przebiegała Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego w Polsce i jakie są jej owoce? Jakie nagrania gromadzi Muzeum Polskie w Chicago?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Czytelnicy w niniejszej publikacji, prezentującej bogaty i niezwykle interesujący materiał dwóch konferencji fonograficznych. Swoją wiedzą dzielą się wybitni znawcy problematyki fonograficznej, wśród nich: prof. Jan Błeszyński – współtwórca ustawy o prawie autorskim, Stefan Kruczkowski reprezentujący Archiwum Polskiego Radia SA i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Małgorzata Polańska – przedstawicielka firmy fonograficznej DUX, Maria Wojciechowicz z Polskich Nagrań, dr Katarzyna Ślaska, dr Katarzyna Janczewska-Sołomko i Maria Wróblewska z Biblioteki Narodowej.

Zapowiedzi:

Polska książka na obczyźnie. Niemcy Zachodnie (1945-1959)”, autorstwa Agnieszki Łakomy.

Praca omawia problematykę funkcjonowania książki polskiej w Niemczech Zachodnich w pierwszych latach powojennych. W tym okresie, na terenie byłej III Rzeszy przebywało około miliona osób narodowości polskiej, wyzwolonych z obozów i miejsc pracy przymusowej, oczekujących na repatriację do kraju lub na dalszą emigrację. zaspokojenie potrzeb kulturalnych i edukacyjnych tak dużej grupy ludzi było równie ważne co trudne. Autorka przedstawiła osoby i instytucje, które podjęły się tego zadania.

Podręczny słownik bibliotekarza”.

„Podręczny słownik bibliotekarza” nawiązuje do publikacji Heleny Więckowskiej i Hanny Pliszczyńskiej pod tym samym tytułem, z której korzystały trzy pokolenia bibliotekarzy, księgarzy i miłośników książki. Podobnie jak jego poprzednik sprzed ponad półwiecza, słownik niniejszy opracowany został przez pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego. Prace nad nim koordynowała prof. Hanna Tadeusiewicz, współpracowniczka Heleny Więckowskiej.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP