Polecamy

„Magiczna noc z Harrym Potterem” w Gryfinie

Data dodania: 01.12.2011

Późnym wieczorem z soboty na niedzielę gryfińscy potteromaniacy zebrali się licznie przed Biblioteką Publiczną, która w magiczny sposób przemieniła się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogward. Punktualnie o godzinie 19.00 otworzyły się wrota Hogwardu i dozorczyni przeczytała listę 21. uczniów, którzy zakwalifikowali się na pierwszy rok nauki. Już na wejściu przyszli czarodzieje i czarodziejki zostali przywitani przez profesorów szkoły: Remusa Lupina (Mariusz Kiełtyka) i Aurorę Sinistrę (Danuta Bartosińska), którzy rozdali każdemu ochronnego patronusa.

Potem odbyła się ceremonia przydziału do czterech domów przez Tiarę Przydziału. Po rozlokowaniu się w swoich dormitoriach rozpoczął się pełen wrażeń wyścig na miotłach, którego zwycięzcą okazał się Maciej Ragan. Na wyciszenie emocji dobre jest czytanie, dlatego w hogwarckiej bibliotece uczniowie wysłuchali rozdziału „Przez klapę w podłodze” z tomu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w interpretacji p. Krzysztofa Rudnickiego (z-cy dyrektora GDK-u).

O godzinie 20.00 pojawił się (pewnie z Ministerstwa Magii) iluzjonista „Redi” ze swoim niesamowitym pokazem sztuk magicznych. Adepci magii mogli zobaczyć znikające i pojawiające się w dziwnych miejscach białe gołębie, chusty, piłeczki czy karty do gry. Niektórzy nawet z pomocą mistrza sami próbowali czarować, a tylko nieliczni zdobyli po 1000 $ wyczarowanych ze spalonej chusteczki. Głodni i spragnieni teleportowaliśmy się do „Gospody pod Świńskim Łbem” na mugolską pizzę i napoje.

Wreszcie przyszedł czas na konkursy, quizy i zabawy o Harrym Potterze z podziałem na cztery domy. Był konkurs wiedzy ze znajomości 7. powieści o przygodach Harry’ego Pottera; konkurs na hasło otwierające drzwi domu (wygrały Grzybowe Landrynki – propozycja Gryffindoru); magiczna krzyżówka; tworzenie przepisów na eliksiry, mikstury i maści; wymyślanie czarów i zaklęć; łamanie tajnych szyfrów oraz odgrywanie scenek teatralnych z wybranego tomu. Wszystkie konkurencje były zabawne, śmieszne, ale także wymagały współpracy i ogromnej wiedzy.

Uczestnicy dziewczęta i chłopcy w wieku od 10 do 15 lat bawili się doskonale. Po podliczeniu punktów okazało się że najlepszy był – GRYFFINDOR w składzie: Ewa Burda, Marta Sieńczak, Julia Szulc, Konrad Kochański, Maciej Ragan, Mateusz Janaszkiewicz. Wszyscy otrzymali książki i puzzle o Harrym Potterze. Dodatkową nagrodą było uroczyste przyjęcie w „Dziurawym Kotle”, na którym było mnóstwo słodkości upieczonych przez rodziców uczniów, a także owoców i zimnych napojów.

O północy profesor Lupin poprowadził wszystkich uczniów po korytarzach i zakamarkach Hogwartu w poszukiwaniu kamienia filozoficznego. Po nocnej wyprawie czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka. Wszyscy zebrali się na zewnątrz i na trzy cztery wypuścili w niebo 22. żółte balony z okrzykiem: Uwierz w siłę wyobraźni! Żegnaj Harry! Były oklaski, okrzyki zachwytu, a niektórym nawet popłynęła łezka. Po powrocie w swoich ciepłych domach uczniowie obejrzeli film: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Około 4.00 nad ranem wszyscy zasnęli w swoich dormitoriach opatuleni zaklęciem ochronnym. Rano po smacznym śniadaniu, przyszedł czas na uroczyste zakończenie pierwszego roku nauki - wszyscy otrzymali promocję na następny rok. Profesorowie Lupin i Sinistra z przyjemnością wręczali nowym czarodziejkom i czarodziejom Certyfikaty zaliczenia Magicznej Nocy z Harrym Potterem w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogward z dołączonym podręcznikiem w nagrodę.

Na zakończenie były jeszcze wspólne rozmowy, żarty, zdjęcia i pakowanie się. O 900 przybyli rodzice i odebrali swoje zmęczone dzieci do mugolskich domów. I tak ostatecznie pożegnaliśmy książki i filmy o Harrym Potterze w Gryfinie, na których premiery każdego roku czekaliśmy z niecierpliwością i radością. Jednak nie rozstajemy się na długo z Harrym i jego przyjaciółmi - będą zawsze z nami gdy będziemy wracać do wspomnień jak do Myślodsiewni w czarodziejskim świecie. Wystarczy jeszcze raz przeczytać książki lub obejrzeć 8. ekranizacji.

nad. Mariusz Kiełtyka
foto. Marlena Olesińska-Kiełtyka

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP