Pierwszym punktem programu sobotnich Targów było seminarium „Małe ojczyzny - historyczne wydawnictwa regionalne bibliotek” zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie poprowadziła pani Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP. W pierwszych słowach przywitała wszystkich słuchaczy i przedstawiła ideę I Salonu Bibliotek, a następnie przybliżyła sylwetki prelegentów oraz biblioteki, których byli reprezentantami.
Na początku głos zabrał pan Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, opisując bogatą działalność swojej placówki. Podkreślił, że biblioteka w Cieszynie jest jedyną na Górnym Śląsku, której zbiory zachowały się w nienaruszonym stanie do dziś. W 1983 roku założono tam Centrum wiedzy o regionie, którego zadaniem było pozyskiwanie i przechowywanie spuścizny pozostawionej przez cieszyńskich regionalistów.
Pan Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki publicznej w Ursusie, przedstawił bardzo interesującą prezentację „Ursus – mała ojczyzna niezwykłych ludzi”. Przybliżył w niej osobę patrona biblioteki - Władysława Jana Grabskiego, pisarza, publicystę, człowieka silnie zakorzenionego w polskiej historii. Wspomniał także m.in. o postaci Mary z Reguł, jej romantycznej historii i dawnym obyczaju zalotów z początku XX wieku, który wymagał od zakochanych na przykład spacerowania dwoma stronami ulicy.
Trzecim referentem była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Podkowie Leśnej, pani Dorota Skotnicka. W swoim wystąpieniu zaprezentowała projekt współtworzony z Ośrodkiem Karta pt. „Cyfrowe archiwa tradycji lokalnej”. W ramach projektu stworzono wirtualną mapę Podkowy Leśnej, co okazało się wielce innowacyjnym pomysłem. Biblioteka ma także inne powody do dumy, ponieważ w niedawno ogłoszonym Rankingu Bibliotek, zorganizowanym przez Instytut Książki, zajęła V miejsce w całej Polsce, a I na Mazowszu.
Na zakończenie spotkania, pan Tadeusz Świątek, pisarz, varsavianista i kolekcjoner, zabrał wszystkich obecnych na spacer po Starym Mokotowie. Piękne zdjęcia i niezwykle ciekawa opowieść przeniosła słuchaczy w czasie i przybliżyła tajemnice tej wyjątkowej dzielnicy Warszawy.
Poza seminarium, zwiedzający Targi mogli liczyć także na inne atrakcje. Pani Elwira Watała podpisywała swoją książkę „Mój chory de Sade”, Janusz Tazbir rozmawiał z czytelnikami na stoisku Wydawnictwa Iskry, a Muzeum Drukarstwa Warszawskiego zapraszało chętnych do wykonania własnoręcznie grafiki w na płytce linorytowej i wytłoczenia jej na zabytkowej prasie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Drukarstwa.
Miłośnicy muzyki mieli okazję posłuchać tradycyjnych pieśni Słowian i Wikingów w wykonaniu zespołu Percival, zaś na dziedzińcu przed Arkadami można było podziwiać turnieje rycerskie i łucznicze w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.
nad. Małgorzta Woźniak
Zadanie dofinansowane ze środków MKiDN