Polecamy

XX Targi Książki Historycznej - relacja z 26 listopada

Data dodania: 27.11.2011

XX Targi Książki Historycznej - relacja z 26 listopada

Pierwszym punktem programu sobotnich Targów było seminarium „Małe ojczyzny - historyczne wydawnictwa regionalne bibliotek” zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie poprowadziła pani Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP. W pierwszych słowach przywitała wszystkich słuchaczy i przedstawiła ideę I Salonu Bibliotek, a następnie przybliżyła sylwetki prelegentów oraz biblioteki, których byli reprezentantami.

Na początku głos zabrał pan Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, opisując bogatą działalność swojej placówki. Podkreślił, że biblioteka w Cieszynie jest jedyną na Górnym Śląsku, której zbiory zachowały się w nienaruszonym stanie do dziś. W 1983 roku założono tam Centrum wiedzy o regionie, którego zadaniem było pozyskiwanie i przechowywanie spuścizny pozostawionej przez cieszyńskich regionalistów.

Pan Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki publicznej w Ursusie, przedstawił bardzo interesującą prezentację „Ursus – mała ojczyzna niezwykłych ludzi”. Przybliżył w niej osobę patrona biblioteki - Władysława Jana Grabskiego, pisarza, publicystę, człowieka silnie zakorzenionego w polskiej historii. Wspomniał także m.in. o postaci Mary z Reguł, jej romantycznej historii i dawnym obyczaju zalotów z początku XX wieku, który wymagał od zakochanych na przykład spacerowania dwoma stronami ulicy.

Trzecim referentem była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Podkowie Leśnej, pani Dorota Skotnicka. W swoim wystąpieniu zaprezentowała projekt współtworzony z Ośrodkiem Karta pt. „Cyfrowe archiwa tradycji lokalnej”. W ramach projektu stworzono wirtualną mapę Podkowy Leśnej, co okazało się wielce innowacyjnym pomysłem. Biblioteka ma także inne powody do dumy, ponieważ w niedawno ogłoszonym Rankingu Bibliotek, zorganizowanym przez Instytut Książki, zajęła V miejsce w całej Polsce, a I na Mazowszu.

Na zakończenie spotkania, pan Tadeusz Świątek, pisarz, varsavianista i kolekcjoner, zabrał wszystkich obecnych na spacer po Starym Mokotowie. Piękne zdjęcia i niezwykle ciekawa opowieść przeniosła słuchaczy w czasie i przybliżyła tajemnice tej wyjątkowej dzielnicy Warszawy.

Poza seminarium, zwiedzający Targi mogli liczyć także na inne atrakcje. Pani Elwira Watała podpisywała swoją książkę „Mój chory de Sade”, Janusz Tazbir rozmawiał z czytelnikami na stoisku Wydawnictwa Iskry, a Muzeum Drukarstwa Warszawskiego zapraszało chętnych do wykonania własnoręcznie grafiki w na płytce linorytowej i wytłoczenia jej na zabytkowej prasie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Drukarstwa.

Miłośnicy muzyki mieli okazję posłuchać tradycyjnych pieśni Słowian i Wikingów w wykonaniu zespołu Percival, zaś na dziedzińcu przed Arkadami można było podziwiać turnieje rycerskie i łucznicze w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

nad. Małgorzta Woźniak

 

Zadanie dofinansowane ze środków MKiDN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP