Polecamy

Uroczyste otwarcie XX TKH – relacja

Data dodania: 25.11.2011

Uroczyste otwarcie XX TKH – relacja

24 listopada 2011 roku rozpoczęły się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie XX Targi Książki Historycznej. 200 wydawców przygotowało dla pasjonatów historii bogatą ofertę książek o szerokim zakresie tematycznym, wiele atrakcji, spotkań z autorami, konferencji, pokazów grup rekonstrukcyjnych oraz projekcji filmów dokumentalnych. Przez kolejne dni, aż do niedzieli włącznie można będzie w pełni rozkoszować się historią. Targi Ksiązki Historycznej są od 20 lat organizowane przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

Uroczystość otwarcia tegorocznych targów odbyła się w czwartek w Sali Głównej Zamku Królewskiego, szczelnie wypełnionej przez zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Oficjalnego otwarcia targów dokonał Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, mówiąc, iż budując przyszłość należy myśleć o przeszłości, a świadomość historyczna stanowi o randze i dumie narodu. Natomiast Zbigniew Czerwiński - przewodniczący PWKH, witając zebranych zaznaczył, że z przeszłości należy czerpać doświadczenie i wiedzę.

W czasie tego spotkania zostały wręczone Nagrody KLIO, przyznawane od 1996 roku polskim autorom i wydawcom za wkład w popularyzację historii i literatury historycznej w Polsce w kategoriach autorskiej, edytorskiej, monograficznej i varsavianów. 

W kategorii autorskiej pierwszą nagrodę zdobyła Anna Woff-Powęska za „Pamięć - brzemię i uwalnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010)”, drugą - otrzymała Katarzyna Marciniak za książkę „Mitologia grecka i rzymska”, a trzecia trafiła do rąk Dariusza Andrzeja Sikorskiego za „Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego”. W kategorii monografii naukowej nagrody otrzymali: Hanna Zaremska za „Żydów w średniowiecznej Polsce. Gmina Krakowska”; Jerzy Kochanowski za książkę „Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944-1989” oraz Piotr Łukasz Grotowski za „Święci wojownicy w sztuce bizantyjskiej (843-1261)”.

W kategorii edytorskiej nagrodzono wydawców: Wydawnictwo PAN za „Najstarszą księgę promocji Wydziału Sztuk Uniwersytetu Krakowskiego w latach 1402-1541” Antoniego Gąsiorowskiego, Tomasza Jurka i Izabeli Skierskiej; Wydawnictwu Bosz za pracę zbiorową „Dzieje polskiej demokracji” pod redakcją Marka K. Barańskiego, Teresy Chyczewskiej- Hennel i Andrzeja Szwarca oraz Wydawnictwo Denart za publikację „Polska od roku1944. Najnowsza historia” Witolda Sienkiewicza. W kategorii varsaviana cztery równorzędne nagrody wręczono Aleksandrze Zoltan-Lipskiej za opracowanie Stanisława Gieysztora „Moja Warszawa”, Lechowi Królikowskiemu za książkę „Warszawa - dzieje fortyfikacji”, Karolowi Madejowi i Małgorzacie Buławnik za „Proboszcza Getta” oraz Joannie Olczak-Roniker za „Korczaka. Próbę biografii”.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert uhonorował Nagrodą PRO MEMORIA Marka Gałęziowskiego za książkę „Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich”.

Po uroczystym otwarciu można było wybrać się na spacer po stoiskach targowych, zapoznając się z różnorodną i bogatą ofertą wydawniczą. W Arkadach Kubickiego było tłoczno i gwarno od wczesnych godzin rannych. Entuzjaści historii oglądali nowości, kartkowali te, które ich zainteresowały, wydawcy zachęcali do kupna.

Liczni bibliotekarze odwiedzali dzisiaj I Salon Bibliotek, na którego stoisku (nr 34) prezentowało swoja ofertę Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 29 bibliotek naukowych i publicznych. Wydawnictwa bibliotek rzadko docierają do szerszego odbiorcy. Dobrze zatem się stało, że była możliwość ich prezentacji.

Obok swoje książki o tematyce historycznej oferowały: Biblioteka Narodowa, Centralna Biblioteka Wojskowa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Biblioteki dobrze zaznaczyły swoją obecność już w czasie pierwszego dnia Targów Książki Historycznej, mamy nadzieję, że w dalszych weekendowych dniach frekwencja jeszcze bardziej dopisze.

nad. Jadwiga Chruścińska


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP