- Cieszymy się, że po raz trzeci Targi zagoszczą w murach Zamku Królewskiego. Okazuje się, że to najlepsze miejsce na organizację imprezy o takim charakterze. Jestem przekonany, że tak samo będzie i w latach kolejnych - zapewniał podczas tradycyjnej przedtargowej konferencji prasowej Ziemowit Koźmiński, wicedyrektor Zamku Królewskiego.
Jubileuszowa edycja Targów Książki Historycznej została objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
- Ponad 20 lat temu grupa wydawców książek historycznych postanowiła zrobić coś dla tego rynku, jednym z owoców tego przedsięwzięcia są nasze Targi - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.
Na dowód zainteresowania tą imprezą, prezentował wyniki jednej z wyszukiwarek internetowych, która w niedzielę 20 listopada wskazywała ponad 82 tys. stron internetowych, na których znaleźć można informację o tegorocznej edycji Targów. Targom jak zawsze towarzyszyć będą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów dokumentalnych. Będą więc znakomitą okazją do zapoznania się z ofertą prawie dwustu wydawców z Polski.
W tym roku, po raz drugi zostanie zrealizowany Salon Książki Muzealnej, na którym swoją ofertę zaprezentuje blisko 50 wydawnictw muzealnych.
Po raz pierwszy będzie można się zapoznać z wydawnictwami bibliotecznymi na I Salonie Bibliotek, w ramach którego swoje edytorskie dokonania zaprezentuje Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz 29 polskich bibliotek. Dokonania poświęcone tematyce historycznej prezentują zarówno największe biblioteki naukowe, jak i mało znane wśród szerszej publiczności biblioteki publiczne.
Na stoisku I Salonu Bibliotek będzie można obejrzeć i kupić publikacje o tematyce historycznej, szczególnie o regionach i wybitnych postaciach zasłużonych dla lokalnej społeczności. Z okazji Targów Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowało „Katalog publikacji historycznych bibliotek”, który zawiera blisko 180 tytułów o tematyce historycznej wydanych w ostatnich latach przez biblioteki.
***
Szczegółowy program imprez targowych zostanie przedstawiony w dodatku targowym do „Gazety Wyborczej”, który ukaże się 24 listopada oraz pod adresem www.pwkh.pl.