Data dodania: 10.11.2011
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej organizują po raz pierwszy Salon Bibliotek, w którym udział biorą Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz 29 bibliotek z całej Polski. Swoje dokonania edytorskie poświęcone tematyce historycznej prezentują zarówno największe biblioteki naukowe, jak i mało znane wśród szerszej publiczności biblioteki publiczne.
W tym roku impreza odbędzie się w dniach 24-27 listopada, po raz trzeci w nowej siedzibie - Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Na stoisku I Salonu Bibliotek można obejrzeć i kupić publikacje o tematyce historycznej, szczególnie o regionach i wybitnych postaciach zasłużonych dla lokalnej społeczności. Z okazji Targów Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowało „Katalog publikacji historycznych bibliotek”, który zawiera blisko 180 tytułów o tematyce historycznej wydanych w ostatnich latach przez biblioteki.
Na stoisku Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (nr 34) swoje publikacje prezentuje Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Departament Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz następujące biblioteki:
- Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
- Biblioteka Jagiellońska
- Biblioteka Kórnicka PAN
- Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie
- Biblioteka Publiczna im. J. U. Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy
- Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie
- Biblioteka Śląska
- Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
- Centralna Biblioteka Rolnicza im. M. Oczapowskiego
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku
- Książnica Cieszyńska
- Książnica Płocka im. W. Broniewskiego
- Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie
- Książnica Zamojska im. S. Kostki Zamoyskiego
- Miejska Biblioteka Publiczna im. J. A. i A. S. Załuskich w Radomiu
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
- Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie
- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Pruszkowie
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Zielonej Górze
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi
Obok SBP, stoiska indywidualne mają następujące biblioteki:
- Biblioteka Narodowa (stoisko nr 37)
- Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy - Główna Biblioteka Województwa Mazowieckiego (stoisko nr 36)
- Centralna Biblioteka Wojskowa im. J. Piłsudskiego (stoisko nr 35)
Imprezy towarzyszące w ramach I Salonu Bibliotek organizowane na terenie Targów
W ramach I Salonu Bibliotek Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na spotkania z przedstawicielami bibliotek prowadzących działalność wydawniczą, promocje książek, seminarium tematyczne, a biblioteki z całej Polski zaprasza do udziału w konkursie. Wszystkich bibliotekarzy i miłośników historii zapraszamy na seminarium:
„Małe ojczyzny - historyczne wydawnictwa regionalne bibliotek”
Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbędzie się 26 XI 2011 r. (sobota) w godzinach 10.00 - 12.00, sala konferencyjna Targów Książki Historycznej, Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego. Seminarium prowadzi pani Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W programie:
- Krzysztof Szelong, Książnica Cieszyńska - centrum wiedzy o regionie;
- Tadeusz Władysław Świątek, Spacerkiem po Starym Mokotowie;
- Piotr Jankowski, Ursus - mała ojczyzna niezwykłych ludzi;
- Dorota Skotnicka, Wirtualna mapa historii Podkowy Leśnej.
Spotkania z autorami
Po raz pierwszy można spotkać osobiście i porozmawiać z autorami publikacji o tematyce historycznej wydanych przez biblioteki i SBP. Na stoisku Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (stoisko nr 37) swoje książki podpisywać będą:
25.11. (piątek):
- 14.00 - 16.00 prof. Andrzej Mężyński „Biblioteki Warszawy w latach 1939-1945”, (Wydawca: MKiDN Departament Dziedzictwa Kulturowego), (Nagroda Towarzystwa Miłośników Historii 2011, Nagroda Naukowa SBP im. A. Łysakowskiego);
- 16.00 - 18.00 prof. Dariusz Jarosz „Dzieje książki w Polsce 1944-1989. Wybór źródeł”, (Wydawca: Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich).
26. 11. (sobota):
- 11.00 - 13.00 spotkanie z autorami książki „Harcerstwo w warszawskim Ursusie 1933-1970”, (Wydawca: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Warszawa Ursus m. st. Warszawy);
- 13.00 - 15.00 Krzysztof Fido, „Moje spotkania z Plutonem Torpedy”, (Wydawca: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Warszawa Ursus m. st. Warszawy);
- 15.00 - 16.00 Mirosław Wawrzyński, „Bronisław Chajęcki - nieznany bohater Warszawy i Pruszkowa” (Wydawca: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie).
27.11. (niedziela):
- 12.00 - 13.00 Zdzisław Zaborski, autor książek: „Trwaliśmy przy Tobie, Warszawo. Historia konspiracji i walki VI Rejonu "Helenów" Pruszków-Piastów-Ursus-Sękocin” oraz „DURCHGANGSLAGER 121, niemiecka zbrodnia specjalna”, (Wydawca: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie).
Na stoisku Biblioteki Narodowej (nr 37) swoje ksiązki podpisywać będą:
25.11. (piątek):
- 15.00 - 17.00 dr Halina Tchórzewska-Kabata, „Pod znakiem światła. Biblioteka Ordynacji Krasińskich 1844-1944” oraz dr Janusz Kostecki, „Trudny proces przenikania. Carska cenzura zagraniczna wobec importu publikacji w języku polskim w latach 1865-1904”.
26.11. (sobota):
- 12.00 - 14.00 dr Adam Rusek, „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955”;
- 14.00 - 16.00 dr Wojciech Tomaszewski, „Kronika życia muzycznego w Warszawie w latach 1831-1835”.
Konkurs
Biblioteki z całej Polski zapraszamy do udziału w konkursie „Dni Książki Historycznej, Listopad 2011” organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej na rzecz działania popularyzującego książkę i wiedzę historyczną w bibliotekach, w ramach Dni Książki Historycznej w listopadzie 2011.
Więcej…