Polecamy

Pierwsze Ogólnopolskie Forum Integracji Społecznej - relacja

Data dodania: 07.11.2011

Pierwsze Ogólnopolskie Forum Integracji Społecznej - relacja

Pierwsze Ogólnopolskie Forum Integracji Społecznej zostało zorganizowane z inicjatywy Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM, Posła na Sejm RP Marka Plury i Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania. Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Zamiarem organizatorów było podjęcie ogólnopolskiej dyskusji przedstawicieli wszystkich sektorów, wymiana doświadczeń i upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie integracji społecznej. OFIS ma docelowo pełnić taką funkcję, jaką dla gospodarki pełni forum w Krynicy.

W trakcie prac przygotowawczych do grona organizatorów przystąpił Urząd Miasta Zakopane, Tatrzańska Izba Gospodarcza i Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy. Przewodniczącym Komitetu Honorowego organizacji OFIS został Poseł na Sejm RP Marek Plura. Zaproszenia do udziału w Komitecie Honorowym przyjęli również:

  • Elżbieta Radziszewska - Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania;
  • Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych;
  • Andrzej Gut-Mostowy - Poseł na Sejm RP;
  • Wojciech Skiba - Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
  • Marek Domagała - Prezes Zarządu Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM.

Partnerzy organizacyjni podjęli się przygotowania merytorycznego wybranych wydarzeń Forum. W tym gronie znaleźli się:

  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - partner w organizacji seminarium dla bibliotekarzy na temat edukacji informacyjnej w zakresie działań na rzecz integracji społecznej;
  • Małopolskie Hospicjum dla Dzieci - partner w organizacji programu dla młodzieży, dotyczącego upowszechnienia idei wolontariatu jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu;
  • „Niebieska Linia” Instytutu Zdrowia w Warszawie oraz Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej Open Society Foundations - partnerzy w organizacji szkoleń i warsztatów na temat pomocy dzieciom i rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym;
  • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - partner organizacyjny konkursów „Samorząd Równych Szans” i „Lider Równych Szans”.

Przygotowanie merytoryczne OFIS wspierali również:

  • Krajowa Izba Gospodarcza - w ramach panelu dotyczącego społecznej odpowiedzialności biznesu;
  • Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku - w ramach panelu dotyczącego aktywizacji Osób Starszych;
  • Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych;
  • Krajowe Biuro Wyborcze.

Patroni medialni OFIS:

  • TVP Kraków - dwa materiały dotyczące OFIS. Pierwszy dotyczył seminarium bibliotekarzy i przedstawienia założeń OFIS. Drugi - rozmowa na temat OFIS i zaangażowania samorządów w realizację działań na rzecz wyrównywania szans;
  • Dziennik Polski - informacje bieżące;
  • Tygodnik Podhalański - informacja o OFIS.

Z informacji uzyskanych od współorganizatorów poszczególnych wydarzeń wynika, że wzięło w nich udział około 800 osób. Należy jednak zauważyć, że część uczestników była obecna na więcej niż jednym wydarzeniu.

Szkolenia i warsztaty „Pomoc dzieciom i rodzinom zagrożonym wykluczeniem” trwały dwa dni, odbywały się w trzech salach, w trakcie sesji przed- i popołudniowych. Zainteresowanie grup docelowych było bardzo duże, jednak ze względu na brak środków finansowych na pokrycie kosztów noclegu, zdecydowanie największa grupa uczestników pochodziła z województwa małopolskiego. Program warsztatów interdyscyplinarnych przygotowany przez organizatorów został oceniony bardzo wysoko. 

Wniosek: celowe jest podjęcie działań na rzecz promocji programu warsztatów i przygotowanie zespołu ekspertów, którzy będą mogli prowadzić takie zajęcie w innych samorządach. Ze względu na liczebność grup docelowych, uznano za zasadne prowadzenie warsztatów w ciągu całego roku we wszystkich samorządach, które wyrażą zainteresowanie. Podczas następnego Forum omawiane będą kolejne wyzwania związane z działaniami interdyscyplinarnymi, wprowadzane nowe treści do szkoleń i formułowane postulaty środowiska w tym zakresie.

Warsztaty dla branży turystycznej to propozycja adresowana do hotelarzy, pracowników gastronomii i punktów informacji turystycznej. Wzięły w nich udział osoby reprezentujące firmy związane z turystyką z rejonu Podhala. Branża turystyczna jest wizytówką kraju, dotyczy to również równego traktowania. Podczas warsztatów przedstawiono zasady komunikowania się z klientami z różnego rodzaju dysfunkcjami (np. z osobami poruszającymi się na wózku, niewidomymi, głuchymi) i savoir-vivre w zakresie obsługi takich osób. Organizacja wielkich imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych wiąże się z koniecznością posiadania takiej wiedzy. Turystyka osób niepełnosprawnych czy starszych nie jest za granicą niczym nadzwyczajnym i w Polsce też powinna być traktowana jako naturalny element oferty. Podczas warsztatów wskazywano również na korzyści płynące dla pracodawcy z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Wniosek: ta część OFIS powinna być w kolejnych latach rozbudowywana. Turystyka, sport i rekreacja osób niepełnosprawnych i starszych, przyjmowanie gości oraz organizacja wyjazdów dla osób ze szczególnymi potrzebami są tematami nie tylko ważnymi dla pełnej integracji społecznej, ale również wpływają na wizerunek kraju.

Seminarium dla bibliotekarzy było współorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, trwało dwa dni i zgromadziło grupę członków Stowarzyszenia zainteresowanych działaniami na rzecz integracji społecznej. W ramach Stowarzyszenia działa od lat sekcja, która zajmuje się czytelnictwem osób chorych i niepełnosprawnych. Wiele bibliotek podejmuje również działania w zakresie aktywizacji osób starszych i wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenie liczy około 9 tys. członków. W kolejnych latach podczas OFIS omawiane będą wybrane tematy z zakresu integracji społecznej, promowane dobre praktyki i wypracowywane postulaty dotyczące oczekiwań bibliotekarzy i współpracy międzysektorowej. Biblioteki publiczne odgrywają w środowisku lokalnym szczególną rolę - są miejscem, które odpowiednio wykorzystane może być ważnym ogniwem działań ograniczających marginalizację. Dysponują kadrą cieszącą się zaufaniem społecznym, która jest chętna do poszerzania swojej wiedzy na temat rozwiązywania problemów społecznych.

Wniosek: OFIS jest bardzo dobrym miejscem do wspierania bibliotek w ich działaniach na rzecz integracji i do promocji działań tego środowiska. Takiej okazji do dyskusji bibliotekarzy z przedstawicielami innych środowisk dotychczas nie było. Istnieje duże zapotrzebowanie na wpisanie spotkań bibliotekarzy do kalendarza wydarzeń OFIS.

Program dla dzieci i młodzieży koncentrował się w tym roku na prezentacji wolontariatu jako sposobu na zagospodarowanie wolnego czasu i energii młodych ludzi. Wzięli w nim udział uczniowie szkół z Podhala. Współorganizator programu - Małopolskie Hospicjum dla Dzieci - zapewnił bardzo atrakcyjne dla młodego odbiorcy formy przekazu. Zainteresowanie warsztatami i koncertem było duże.

Wniosek: rezultatem każdego OFIS powinno być opracowanie programu adresowanego do dzieci i młodzieży oraz upowszechnienie go w całym kraju. Włączenie młodzieży do grupy docelowej wydarzeń organizowanych w ramach kolejnych edycji OFIS jest konieczne. Ze względów na działania nastawione na zmianę świadomości, współpraca z młodym pokoleniem jest niezwykle istotna. Trzeba jednak zapewnić taką formułę tej części OFIS, by mogli w niej brać udział przedstawiciele szkół z całej Polski. 

Konferencja główna OFIS zgromadziła przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych z całego kraju, instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W pierwszej części uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kierunkami działań na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i starszych. Informacje na te tematy przedstawili posłowie zaangażowani w prace zespołów parlamentarnych - Marek Plura i Andrzej Gut-Mostowy.

Nowe regulacje prawne omówili przedstawiciele Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Krajowego Biura Wyborczego. Podczas dyskusji panelowej prezentowano wyzwania dotyczące integracji osób niepełnosprawnych, aktywizacji osób starszych, wdrażania współpracy interdyscyplinarnej dla rozwiązywania problemów wykluczenia oraz uwarunkowania realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu.

Podsumowanie dyskusji pokazało, jak wiele spraw z zakresu integracji ma charakter wspólny dla wszystkich tematów i jak wiele poszczególne grupy mogą czerpać z doświadczeń innych. Konferencja jednoznacznie potwierdziła potrzebę organizowania OFIS. Wszystkie podmioty zaangażowane w organizację tegorocznej edycji Forum potwierdziły chęć współpracy w następnych latach. Zgłosili się także następi chętni, którzy postulują włączenie do programu kolejnych tematów.

Postulaty wypracowane podczas dyskusji panelowej:

  • Panel I. Aktywizacja osób starszych

1.1 Postulowano stworzenie warunków do rozwijania aktywności osób starszych, np. poprzez tworzenie klubów seniora, kawiarenek internetowych, centrów aktywności seniora.
1.2 Apelowano o systemowe wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
1.3 Zauważono trudności, z jakimi borykają się organizacje seniorskie, np. brak lokalu, brak możliwości zatrudnienia pracownika.

  • Panel II. Współpraca interdyscyplinarna przeciw wykluczeniu społecznemu

2.1 Podkreślono ogromne znaczenie współpracy interdyscyplinarnej.
2.2 Wskazano na potrzebę wzajemnej edukacji.
2.3 Postulowano realizację jak największej liczby kampanii świadomościowych adresowanych do wszystkich sektorów.
2.4 Zauważono, że rozwiązywanie problemu wykluczenia społecznego wymaga współpracy i nie może odbywać się w warunkach rywalizacji.

  • Panel III. Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych

3.1 Zaapelowano o dostępność materiałów wyborczych (zapewnienie jej leży w gestii partii politycznych).
3.2 Postulowano zapewnienie dostępności informacji zawartych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
3.3 Podkreślono konieczność promocji rozwiązań wynikających z projektowania uniwersalnego.

  • Panel IV. Społeczna odpowiedzialność biznesu

4.1 Wskazano, że nadszedł czas na standaryzację działań w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu
4.2 Zaproponowano podjęcie działań na rzecz uwiarygodnienia działalności organizacji pozarządowych wobec przedsiębiorców, samorządu i innych partnerów. Wskazano np. na ustalenie limitu kosztów zarządzania organizacją (np. jako określony procent przychodów organizacji).
4.3 Zauważono konieczność znowelizowania Ustawy o Zamówieniach Publicznych w celu wprowadzenia możliwości premiowania firm społecznie odpowiedzialnych (np. poprzez dodatkowe punkty w procedurach zamówień publicznych).
4.4 Postulowano rozwiązania dotyczące PFRON, jako funduszu celowego realizującego zadania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wniosek: konferencja została wysoko oceniona przez uczestników. Potwierdziła potrzebę dyskusji o integracji ponad podziałami, na przesłanki wykluczenia konieczność wysłuchania głosu wszystkich środowisk, w tym przedstawicieli prawodawców, instytucji wdrażających rozwiązania prawne, organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorców. Pogłębienie dyskusji w część plenarnej i panelowej wymaga przedłużenia czasu trwania konferencji do dwóch dni.

Podczas gali OFIS wręczono nagrody w trzech kategoriach:

  1. Zakopane Bez Barier - druga edycja konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Zakopane, nagrody otrzymało trzech laureatów działających aktywnie w środowisku lokalnym na rzecz likwidacji barier utrudniających osobom niepełnosprawnym korzystanie z ich praw.
  2. Samorząd Równych Szans - trzecia edycja konkursu organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, która w 2011 roku nagrodziła 80 samorządów za działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
  3. Lider Równych Szans - druga edycja nagród przyznawanych przez Fundację Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM przedstawicielom wszystkich sektorów za działania ponadsektorowe wspierające integrację społeczną wszystkich grup zagrożonych marginalizacją.

Podczas gali wręczono w sumie 8 nagród.

Wniosek: ważnym elementem celu określonego przez organizatorów OFIS jest upowszechnianie dobrych praktyk. Gala jest wydarzeniem, które w tym zakresie odgrywa szczególną rolę. Po czterech dniach dyskusji, przedstawiania problemów, formułowania postulatów itp. nadchodzi czas na podziękowanie osobom, instytucjom i organizacjom, które są najaktywniejsze w ograniczaniu wykluczenia społecznego. W kolejnych edycjach OFIS konieczne jest wypracowanie formuły nagradzania jak najszerszej tematycznie grupy docelowej forum (np. nagrody dla biblioteki, nagrody dla szkół, nagrody dla firm itp.).

Dla popularyzacji idei OFIS celowe jest też wypracowanie konkursów pod marką Forum, które będą angażowały podmioty (biblioteki, szkoły, firmy itp.) przez kilka miesięcy poprzedzających Forum. Wówczas spotkanie na OFIS będzie podsumowaniem dłuższej pracy.

nad. Małgorzata Domagała, Wiceprezes Zarządu Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP