Polecamy

"Sylwetki ludzi książki" z Janem Wołoszem - relacja

Data dodania: 04.11.2011

27 października br. w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego, odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym "Bibliotekarza" Janem Wołoszem. Spotkanie współorganizowane było przez Zarząd Okręgu Mazowieckiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego.

Spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki na Koszykowej dr hab. Katarzyna Materska, a prowadziła, w formie prezentacji dorobku naukowego a następnie rozmowy, dr hab. Jadwiga Sadowska. Podczas spotkania rozmawiano o pracy zawodowej i społecznej Jana Wołosza, którego koleje życia od 1960 roku związały z Biblioteką Narodową (IKiCZ). W książnicy narodowej pełnił liczne funkcje, w tym zastępcy dyrektora BN.

Również w latach 60-tych zaistniał jako członek SBP, a w latach 2001-2005 był przewodniczącym Stowarzyszenia. W latach 1991-1996 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego "Rocznika Biblioteki Narodowej" i "Polish Libraries Today". Od 1990 roku jest redaktorem naczelnym "Bibliotekarza".

Posiada imponujący dorobek naukowy i publicystyczny. Jest autorem "grubo" ponad pół tysiąca tekstów o tematyce bibliotekarskiej. Wachlarz spraw, nad którymi skupiał uwagę i poświęcił swe pióro jest dość rozpięty. Są to zagadnienia z zakresu: czytelnictwa, bibliotek publicznych i naukowych, organizacji i zarządzania w bibliotekarstwie, prawa bibliotecznego, polityki państwa wobec bibliotek, bibliografii regionalnej, automatyzacji, zawodu bibliotekarza, standardów bibliotecznych. Przeglądając bibliografię publikacji Jana Wołosza można zauważyć, jak wnikliwie śledząc, zmiany w bibliotekarstwie odnotowywał i przelewał na papier niczym sejsmograf zdarzeń bibliotekarstwa. Widać to dobrze szczególnie w felietonach.

Gość spotkania opowiadał o swojej działalności w SBP, nawiązał do aktualnej sytuacji Stowarzyszenia. Zapytany o przyszłość "Bibliotekarza" stwierdził, że jego formuła graficzna wyczerpała się. Potrzebne są zmiany: nowocześniejsza szata graficzna, barwne zdjęcia, więcej światła. Artykuły powinny być dłuższe, a więc i "Bibliotekarz" powinien mieć większą objętość, tematycznie ukierunkowany na czytelnika - kadrę kierowniczą. Niemniej do tego nieodzowne są większe środki materialne, większy zespół. Rozmawiano o wersji elektronicznej czasopism i wpływu na sprzedaż formy drukowanej oraz sprzedaży elektronicznej artykułów.

Prowadząca spotkanie, dr hab. Jadwiga Sadowska zacytowała wpisy na Forum EBIB wprowadzone z okazji 20 lat pracy redaktora naczelnego "Bibliotekarza":

Szanowny Panie Redaktorze, czytam "Bibliotekarza" regularnie i w każdym numerze znajduję dwa, trzy a czasem więcej interesujących mnie artykułów. Czy to mało czy dużo? W rytmie miesięcznym - przy innych lekturach czasopism i książek - mnie to wystarcza. Czy mogłoby być ich więcej? Pewnie tak, ale skoro sam nie jestem autorem, więc krytykę zaczynam od siebie. Nie piszę, więc też nie narzekam.

***

Przyłączam się do życzeń. Szanowny Panie Redaktorze! Dziękuję za Pana pracę. "Bibliotekarz" jest bardzo ważnym elementem prasy bibliotekarskiej w Polsce. I swą pozycję utrzymuje także dzięki takim osobowościom, jak Pan. Serdecznie pozdrawiam i życzę kolejnych 20 lat pracy na tym stanowisku.

Konkluzją spotkania było zgodne stwierdzenie zebranych, że "Bibliotekarz" jest pismem potrzebnym. Przez wiele lat dochód ze sprzedaży miesięczników był głównym i jest nadal źródłem dochodu SBP. Brakuje sponsorów a praca redaktora jest w połowie społeczna.

Licznie przybyli obecni, w tym przyjaciele i znajomi redaktora, w ciepłych słowach wyrażali pełne uznanie dla jego pracy i po części oficjalnej przenieśli wątki rozmów na mniej oficjalną przy kawie i herbacie.

nad. Marzena Przybysz

Fotorelacja ze spotkania:


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP