Dziecko w wieku przedszkolnym jest od dawna cenionym odbiorcą w bibliotekach publicznych. Właśnie te placówki są jak najbardziej predestynowane do realizacji wczesnej edukacji dziecka poprzez kontakt z książką i literaturą. Polskie biblioteki publiczne legitymują się dużym dorobkiem w zakresie współpracy z najmłodszymi czytelnikami, organizując dla nich specjalne, przytulne kąciki z kolorowymi książeczkami, odpowiednimi mebelkami i komputerami.
I najważniejszy element- aranżacja wnętrza, zapewniająca klimat przyjazny dziecku. To właśnie w zaczarowanych salach bibliotecznych ma miejsce pierwszy etap inicjacji czytelniczej. Służą temu odpowiednio zorganizowane zajęcia : opowiadanie bajek, czytanie wierszy, inscenizacje teatralne, wspólne zabawy i uroczystości.
Niniejszy dodatek do „Poradnika Bibliotekarza” prezentuje w ogólnym zarysie etapy rozwoju czytelniczego dziecka w wieku przedszkolnym oraz przykłady doświadczeń wybranych bibliotek publicznych (Olsztyn, Kędzierzyn-Koźle, Legnica, Mońki). Całość uzupełnia wywiad z pisarką Beatą Rybak nt jej obserwacji i pozytywnej oceny działalności kulturalnej i czytelniczej bibliotek w zakresie współdziałania z najmłodszymi klientami bibliotek, co znajduje swój wyraz w nośnym tytule „Zapisz dziecko do biblioteki, nigdy nie jest za późno!”
W dodatku proponujemy następujące artykuły:
Życzymy ciekawej lektury.
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”