Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Marii Skłodowskiej Curie i Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i Czesława Miłosza. Hołd tym dwojgu wybitnym Polakom oddaje cały świat. Jest to też okazja do powstania ciekawych opracowań książkowych, wystaw, konferencji, filmów czy przedstawień teatralnych.
W Sierpcu w obchody związane z Rokiem tradycyjnie włącza się Biblioteka Miejska, gdzie właśnie oglądać można wystawę obrazującą życie i twórczość Skłodowskiej i Miłosza. Wystawa oprócz walorów estetycznych posiada też przekaz edukacyjny, dlatego szczególnie kierowana jest do sierpeckiej młodzieży. Ekspozycja nieprzypadkowo otwarta została w październiku. Jest to miesiąc, w którym świat nauki i kultury z niecierpliwością oczekuje werdyktu dotyczącego przyznania Nagrody Nobla.
Zarówno Maria Skłodowska, jak i Czesław Miłosz byli laureatami tego najbardziej prestiżowego w dziejach nauki i literatury wyróżnienia. Skłodowska była nawet dwukrotną laureatką Nagrody w 1903 roku w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii. Opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki jej odkryciom powstała radiochemia - nowa gałąź chemii. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego. Niezwykle ambitna i zdeterminowana w dążeniu do celu Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny, w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi.
Czesław Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, uznany na świecie za najlepszego poetę drugiej połowy XX wieku, urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Jego twórczość doceniła Szwedzka Akademia Literatury w 1980 roku, przyznając mu Literacką Nagrodę Nobla. Wystawa w Czytelni jest okazją do przypomnienia poety i jego dzieła, a także szansą głębszej refleksji na temat związków jego życia i literatury w zagmatwanym XX wieku.
Ukazanie na jednej wystawie dorobku życia dwojga tak zasłużonych ludzi wydaje się rzeczą bardzo trudną, ale nie niemożliwą. Oprócz szeregu interesujących fotografii z różnych okresów życia, biblioteczna ekspozycja prezentuje także fakty z biografii, szereg ciekawostek, wydarzeń z życia i pracy Skłodowskiej i Miłosza do tej pory mniej znanych, ale za to sprawiających, że te postaci z panteonu sław stają się nam bliższe, łatwiej nam zrozumieć ich decyzje, motywy postępowania. Plansze uzupełnia ekspozycja dostępnych w Bibliotece publikacji poświęconych bohaterom wystawy.
Oprócz dzieł wydanych w ciągu kilkunastu ostatnich lat, znalazły się też nowości, powstałe z okazji rocznic - 100-lecia urodzin Miłosza i 100-lecia otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wśród nich znalazła się biografia Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka, za którą autor otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W tym roku ukazała się również biografia Marii Skłodowskiej-Curie, pt. "Spacerownik. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" autorstwa Piotra Cieślińskiego i Jerzego S. Majewskiego. Dwujęzyczna, bogato ilustrowana, przypomina postać wielkiej uczonej, a jednocześnie zachęca czytelników do spacerów po Warszawie śladami wybitnej Polki. Grupy zorganizowane liczyć mogą na fachowy komentarz do wystawy.