13 i 14 października w warszawskim Forcie Sanguszki odbył się II Kongres Bibliotek Publicznych.
Spotkanie rozpoczęło się od pokazu filmu dokumentalnego "Otwarte dla wszystkich" – reportażu opisującego wybrane biblioteki z małych miasteczek, które bardzo aktywnie włączają się w działalność kulturalną swoich miejscowości, stając się centrami kultury, często jedynymi w rejonie. Po powitaniu zebranych gości głos zabrali poszczególni przedstawiciele organizacji zaangażowanych w przygotowanie kongresu – począwszy od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, poprzez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Instytut Książki, Fundację Billa i Melindy Gates, Akademię Orange po reprezentantów władz państwowych. Zwieńczeniem oficjalnej części spotkania było wręczenie nagród w konkursie Tygodnia Bibliotek, którego dokonała przewodnicząca SBP, pani Elżbieta Stefańczyk oraz wyróżnień w konkursie "Komu po drodze" zorganizowanego przez FRSI.
Pozostałą część dnia wypełniły różnorodne wykłady, warsztaty i spotkania z goścmi. Można było m.in. znaleźć odpowiedź na pytanie – Czy są nam potrzebne Dyskusyjne Kluby Książki i dlaczego tak? ;), poznać nowe pomysły na zagospodarowanie czasu przez dzieci, których rodzice pracują podczas wakacji, czy zdobyć nowe umiejętności w promowaniu bibliotek wykorzystując nowoczesne technologie.
Drugi dzień kongresu okazał równie interesujący jak poprzedni.
Na pierwszej sesji jeden z bloków tematycznych poświęcono wolontariuszom. Dwie biblioteki pochwaliły się ciekawymi projektami, które udało się zrealizować właśnie przy współpracy wolontariuszy. Wspólne działania przyniosły obfite owoce, zarówno jednej jak i drugiej stronie. Wolontariusze mieli okazję rozwinąć własne pasje, a ich talenty niejednokrotnie dostrzeżono w lokalnym środowisku dopiero przy tej okazji.
Uczestnicy zainteresowani rozbudową własnych bibliotek mieli okazję zdobyć potrzebną wiedzę na spotkaniu z architektem, zaś inni mogli kontynuować dokształcanie w dziedzinie brandingu, uczestnicząc w drugiej części czwartkowych warsztatów.
Ostatnia sesja to poznawanie technik skutecznych w negocjacjach w władzami samorządowymi, prezentacja programu biblioteka + czy sposoby na przyciągnięcie tych czytelników, którzy już opuścili szkolne mury. Wbrew pozorom dorośli są tak samo chętni do ciekawych aktywności, jak najmłodsi – ważne, by do nich dotrzeć i poznać ich potrzeby. Jak się okazało, każdej z prezentujących się na spotkaniu bibliotek udało się sprostać zadaniu i odpowiedzieć na zainteresowania mieszkańców swoich miejscowości.
Dwa dni II Kongresu Biliotek Publicznych to czas wypełniony ciekawymi spotkaniami, atrakcyjnymi warsztatami i możliwością poznania opinii i doświadczeń bibliotekarzy z całej Polski. Biblioteka to "więcej, niż myślisz!".
nad. Małgorzata Woźniak
Źródło: PRB