Polecamy

Co nowego w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

Data dodania: 20.09.2011

W zasobach Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej udostępnione zostały wydawnictwa Archiwum Państwowego w Krakowie dotyczące posiadanych przezeń zbiorów.

„Nieruchomości miasta Krakowa w czasach Sejmu Czteroletniego. Opis z 1792 roku”, to publikacja Kamili Follprecht oparta na tekście rękopisu "Zbiór opisów dóbr miasta stołecznego Krakowa roku 1792" znajdującego się w Archiwum Państwowym w Krakowie w zbiorach Ambrożego Grabowskiego. Rękopis ten zawiera inwentaryzację nieruchomości miejskich, tym cenniejszą, że niektóre opisywane budynki nie zachowały się do naszych czasów. Zgromadzony w krakowskim Archiwum materiał ikonograficzny z przełomu wieków XVIII i XIX pozwolił na zilustrowanie tekstu źródła widokami opisanych obiektów.

„Nie dać ginąć szczątkom dawnych piśmienniczych pamiątek....” Dyrektorzy Archiwum Państwowego w Krakowie XIX-XXI w.”, to kolejne opracowanie autorki ukazujące sylwetki dyrektorów krakowskich Archiwów znanych z kart historii środowiska naukowego związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim, Polską Akademią Umiejętności i Polską Akademią Nauk.

„W poszukiwaniu przodków. Źródła do badań genealogicznych w Archiwum Państwowym w Krakowie” Karoliny Gołąb-Malowickiej przygotowano z myślą o tych, którzy zamierzają szukać korzeni swojej rodziny. W prosty i przystępny sposób na przykładzie materiałów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Krakowie, autorka objaśnia krok po kroku sposób przeprowadzania badań genealogicznych. Wydawnictwo bogato ilustrowane reprodukcjami archiwaliów. Zawiera wersję angielską, oraz przydatne przy poszukiwaniach słowniczki i zestawienia.

„Bez zaciemnienia”. Codzienność okupowanego Krakowa w materiałach w Archiwum Państwowego w Krakowie Mariusza Kluczewskiego to bogato ilustrowane wydawnictwo albumowe, w którym zaprezentowano zwykły dzień w okupowanym mieście.

„Wielki Kraków. Rozszerzenie granic miasta w latach 1910-1915. Wybrane materiały ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie” jest dwujęzycznym wydawnictwem Bożeny Lesiak-Przybył, Anny Sokół i Małgorzaty Klimas, prezentującym zmiany urbanistyczne w Krakowie zmierzające do utworzenia nowoczesnego miasta.

„Ordynacja dla Miasta Krakowa z 1778 roku” Grzegorza Kowalskiego jest publikacją tekstu rękopisu Ordynacji dla Miasta Krakowa z 1778 r. znajdującego się w Archiwum Państwowym w Krakowie. Dokument ten powstał jako efekt działalności krakowskiej Komisji Boni Ordinis. Obok tekstu źródłowego opatrzonego aparatem naukowym, czytelnik znajdzie w wydawnictwie informacje o okolicznościach powstania ordynacji oraz reprodukcję rękopisu.

„Acta nigra maleficorum Wisniciae. Księga czarna złoczyńców Sądu Kryminalnego w Wiśniczu (1665-1785)” Wacława Uruszczaka to wydawnictwo źródłowe księgi sądowej prowadzonej dla spraw karnych w Sądzie miasta Nowego Wiśnicza w latach 1665-1785. Rękopis przechowywany w Archiwum Państwowym w Krakowie jest kontynuacją zapisów karnych w księdze z lat 1629-1665, znajdującej się w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie i wydanej przez Wacława Uruszczaka w roku 2003. Księgi złoczyńców stanowią obiekt zainteresowań badawczych polskiej nauki historii prawa od ponad stu lat. W wydawnictwie obok tekstu źródłowego, zamieszczono słownik ważniejszych terminów prawnych, indeksy geograficzny, osobowy i przedmiotowy oraz ilustracje przedstawiające wybrane strony rękopisu. Cały rękopis został opublikowany na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Wszystkie informacje o zbiorach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej znajdują się na stronie www.mbc.malopolska.pl

Nadesłała: Agnieszka Będkowska


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP