Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje, że bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Przepis ten jest szczególnie ważny dla bibliotekarzy w kontekście wykonywania kserokopii publikacji przez czytelników na terenie biblioteki. Niektóre biblioteki wprowadziły limity wykonywania kopii powołując się na art. 30 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdzie mowa jest o arkuszu wydawniczym. Zapis ten jest jednak mylnie interpretowany, ponieważ ograniczenie ilości kserowanego materiału dotyczy bibliotek, które wykonują odbitki na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności dydaktycznej, edukacyjnej, czy dokumentacyjnej.
Zapis ten w taki sposób interpretowała także biblioteka w Słupsku, za co została pozwana do sądu przez jednego z czytelników. Wyjaśnienie zasad dozwolonego użytku osobistego opublikowano na stronach Koalicji Otwartej Edukacji. Zachęcamy do lektury: "Zasady działania dozwolonego użytku".
Źródło: Portal Księgarski