Polecamy

Wystawa o Julianie Ochorowiczu w Książnicy Pomorskiej

Data dodania: 12.09.2011

Wystawa o Julianie Ochorowiczu w Książnicy Pomorskiej

Wystawa Julian Ochorowicz (1850-1917). Człowiek Renesansu w czasach Pozytywizmu. Śmiały myśliciel.

Julian Ochorowicz - psycholog, filozof, wynalazca, badacz mediumizmu i hipnotyzmu, publicysta i jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiego pozytywizmu, inicjator nurtu badań psychosomatycznych w Polsce. W drugiej połowie XIX w. i na początku XX stulecia był znaną postacią w polskich i francuskich kręgach naukowych. Dzisiaj o tym „człowieku renesansu w czasach pozytywizmu”, mało kto pamięta.

Sala pod Piramidą, wystawa do 28.09.2011, w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki wykład: Julian Ochorowicz - Myśliciel i wynalazca. Badacz mediumizmu i hipnotyzmu wygłoszą Lilianna Nalewajska i Igor Strojecki, 19.09.2011 o godz. 17, 20.09.2011 o godz. 16.30

Wystawa XIX-wieczna Azja Środkowa okiem fotografa, badacza i podróżnika Leona Barszczewskiego (1849-1910)

22 marca 2010 roku minęła setna rocznica śmierci niezwykłego Człowieka, kochającego męża i ojca, honorowego i sprawiedliwego oficera, wielkiego patrioty i tolerancyjnego katolika, podróżnika po dalekim Turkiestanie.

Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 roku w Warszawie, pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jako sierota, w wyniku represji popowstaniowych, został wcielony do szkoły kadetów w Kijowie. Zawodowe życie związał ze służbą wojskową w armii Imperium Rosyjskiego. W 1874 roku nabył aparat fotograficzny i zgłębił tajniki fotografii. W 1876 roku na własną prośbę został skierowany do Samarkandy. Przez ponad 20 lat przebywał w Azji Środkowej. Jako oficer-kartograf opracowywał mapy, badał drogi pogranicza z Chinami i Afganistanem, obserwował stosunki społeczne i polityczne.

Jako pierwszy prowadził badania archeologiczne w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie. Był organizatorem i uczestnikiem co najmniej 20 wypraw o znaczeniu militarnym i naukowym. Geograficznie obszarem jego badań był rejon Samarkandy, tereny nad rzekami Zeraw-szan, Fan, Iskander i Jagnob, Góry Hisarskie i Emiratu Buchary. Dotarł także do Mazar-i Szarif w Afganistanie.

Ustanowił wiele nowych nazw na tych terenach, badał lodowce Pamiru. Zdobył złote medale na wystawach fotograficznych, w Paryżu w 1895 roku za fotografie lodowców i w Warszawie w 1901 roku za widoki miejscowości i portrety mieszkańców Azji. Po odrzuceniu propozycji konwersji na prawosławie w 1896 roku został służbowo przeniesiony do Siedlec, gdzie w 1904 ufundował Szkołę Handlową dla dziewcząt (obecne II LO im. św. Królowej Jadwigi).

Wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. W1906 roku w stopniu pułkownika przeszedł w stan spoczynku. Zmarł tragicznie 22 marca 1910 roku w Częstochowie. Jego imię było dobrze znane Uzbekom i Tadżykom. Dewizą życia Leona Barszczewskiego było: „Wszystko można pokonać na świecie dobrym słowem i serdeczną prostotą, nie zaś dumą i pychą".

Sala pod Piramidą, wystawa do 28.09.2011, w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki sylwetkę Leona Barszczewskiego przedstawi Igor Strojecki, 20.09.2011 o godz. 18


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP