Polecamy

O budownictwie bibliotecznym – poznańska konferencja bibliotekarzy

Data dodania: 02.09.2011

O budownictwie bibliotecznym – poznańska konferencja bibliotekarzy

Ponad 150 bibliotekarzy z bibliotek akademickich, publicznych i szkolnych całego kraju uczestniczyło w Poznaniu w dwudniowej konferencji, poświęconej budownictwu bibliotecznemu. Konferencję pt.„Biblioteka XXI wieku, nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje” zorganizował w dniach 1-2 września 2011 roku w Poznaniu Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy współudziale Biblioteki Politechniki Poznańskiej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Obrady pierwszego dnia zlokalizowane były w nowo otwartym budynku Biblioteki Politechniki Poznańskiej, gdzie miało miejsce uroczyste (trzecie już z kolei) otwarcie nowoczesnego i przestronnego gmachu, usytuowanego wzdłuż brzegu Warty, z malowniczym widokiem na poznańską starówkę.

Wystąpienia prelegentów usystematyzowano w trzech sesjach dotyczących bibliotek akademickich, publicznych oraz pedagogicznych i szkolnych. Ostatnie dziesięciolecie jest korzystnym okresem dla rozwoju nowoczesnych bibliotek uczelnianych. Powstało wiele nowych nowoczesnych placówek bibliotecznych legitymujących się oryginalną architekturą, funkcjonalnym wyposażeniem, znakomitą aranżacją przestrzenną. Ich projektowaniem zajęli się znani i cenieni architekci, próbujący zawrzeć w projekcie filozofię biblioteki.

Środowisko akademickie Poznania na przełomie roku 2010/11 otrzymało dwa nowe obiekty bibliotekarskie: Bibliotekę Politechniki i Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego. Uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania obiektów poprzez prezentacje multimedialne, a także zwiedzania obu placówek i zapoznania się z ich organizacją, klimatem, rozwiązaniami przestrzennymi.

W trakcie przebudowy jest gmach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, łączący tradycje z nowoczesnością.
Wkrótce otworzy swoje podwoje Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego, bardziej hermetyczna, wyciszona w swoim założeniu architektonicznym, niż placówka poznańska nastawiona raczej  na otwartość, relacje z otoczeniem i ze środowiskiem. W trakcie realizacji jest Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Nieco mniej, ale równie dynamicznie, rozwija się budownictwo bibliotek publicznych – wspomagane programem resortu kultury i dziedzictwa narodowego w zakresie infrastruktury bibliotek publicznych w Polsce. Całościowy obraz działalności bibliotek w tym zakresie przedstawiła dr Barbara Budyńska. Duże zmiany można zauważyć w grupie małych bibliotek publicznych, pozyskujących fundusze ministerialne i wspomaganych  technicznie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
W latach 2001-2010 zmodernizowano 70% bibliotek publicznych. Fakt ten wiąże się z nową funkcją biblioteki jako miejsca otwartego, przyjaznego dla wszystkich mieszkańców. Małe placówki biblioteczne proponują różne rozwiązania funkcjonalne np. MBP w Mikołowie usytuowana jest w zmodernizowanym budynku starego kina, poprzez jego adaptację stała się ulubionym miejscem kulturalnych spotkań mieszkańców.
Kolejnym przykładem ciekawych rozwiązań architektoniczno-funkcjonalnych to Galeria  Książki w Oświęcimiu oddana do użytku w lipcu br.
W grupie bibliotek pedagogicznych i szkolnych zaprezentowano budynek Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie oraz lokale i wyposażenie bibliotek szkolnych. Niestety budownictwo i aranżacja  bibliotek szkolnych uzależnione są od funduszy szkół. Danuta Brzezińska zaprezentowała szereg bibliotek szkolnych na terenie kraju, spełniających normy unijne. Ostatnim punktem programu były zagadnienia aranżacji przestrzeni bibliotek dla dzieci i młodzieży oraz poradnictwo dla bibliotekarzy w tym zakresie. Te zagadnienia są ujęte w poradniku FRSI, a ta problematyka winna być szerzej rozpowszechniona wśród bibliotekarzy.

Pozytywnym akcentem konferencji poznańskiej była możliwość całościowego spojrzenie na problem budownictwa bibliotecznego z różnych punktów widzenia: architekta, konstruktora, bibliotekarza i czytelnika. Szczególnie cenne były spotkania z architektami projektującymi nowe obiekty biblioteczne. Ich spojrzenie na bibliotekę jest dogłębne i uwzględnia  niepowtarzalną rolę tej instytucji na przestrzeni wieków.
Przemiany architektoniczne zakładają zbudowanie otwartej przeszklonej bryły budynku, wkomponowanej w otoczenie, wielofunkcyjnej (Biblioteka + Centrum Dydaktyczne; Biblioteka + Centrum Konferencyjne; Biblioteka + Kino) wyposażonej w nowoczesny sprzęt techniczny. Biblioteka to miejsce nie tylko nauki, ale i również integracji  środowiskowej i relaksu. Ich unowocześnienie jest elementem procesu dziedzictwa kulturowego.

Poznańska konferencja poświęcona architekturze jest kontynuacją spotkań, organizowanych przez SBP, które odbywają się co trzy lata w nowo otwartym gmachu biblioteki, charakteryzującym się nowoczesną architekturą i interesującą aranżacją przestrzenną (poprzednio w WBP w Kielcach). Zapraszamy zatem na kolejne spotkanie bibliotekarzy, gdzieś w Polsce, oczywiście w nowej bibliotece.



Oprac. Jadwiga Chruścińska

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP