Lata akademickie 2008/09 i 2009/10
Na konkurs wpłynęło 11 najlepszych prac magisterskich z Instytutów kształcących bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej. Finaliści reprezentowali ośrodki akademickie z Krakowa, Łodzi, Kielc, Torunia i Wrocławia. Zwyciężczynią tej edycji Konkursu została mgr Anna Kalińska z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę p.t. Informacja biznesowa w Internecie w świetle analiz stron WWW bibliotek szkół wyższych o kierunku ekonomicznym. Promotor – prof. Jadwiga Sadowska.
Wyróżnienie specjalne: mgr Aneta Ostrowska z UMK: Analiza informatyczna czasopisma elektronicznego Open Access na przykładzie Biuletynu EBIB. Promotor – prof. Ewa Głowacka. Wyróżnienia otrzymali:
Praca mgr Anny Kalińskiej została wydrukowana, a wyróżnione prace Jury rekomenduje do wykorzystania redakcjom czasopism SBP. Ponadto wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają wartościowe książki.
Lata akademickie 2006/07 i 2007/08
Na konkurs nadesłano 9 prac. Po lekturze nadesłanych prac, zapoznaniu się z opiniami promotorów i dyrektorów Instytutów z ww. uczelni oraz przeprowadzeniu dyskusji Jury postanowiło przyznać Nagrodę Annie Wałek za pracę Biblioteki cyfrowe na platformie oLibra w Polsce w latach 2002-2007. Promotor – prof. Jadwiga Sadowska z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przyznać wyróżnienia:
Wyróżnienie specjalne dla Agnieszki Fluda-Krokus za pracę Castris &Astris y lezusowi…-analiza edytorsko literacka kazania pogrzebowego wygłoszonego w dniu 22 marca 1684 na pogrzebie Władysława Lubrańca Dambrowskiego. Porównanie dwóch wydań z drukarni Mikołaja Schedla 91684 i 1688) ze zbirów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Praca wąsko specjalistyczna ale znakomita, wykraczająca poza zakres pracy magisterskiej o wysokiej wartości naukowej i znakomitym warsztacie. Jury rekomenduje te pracę do specjalistycznego fachowego czasopisma.
Lata akademickie 2004/05 i 2005/06
Na konkurs nadesłano 10 prac. Jury postanowiło przyznać I Nagrodę Annie Dura za pracę Emigracyjny księgozbiór Lidii i Adama Ciołkoszów w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie. Promotor – dr hab. Andrzej Linert UJ I nagroda w konkursie oznacza uzyskania miana „NAGROD MŁODYCH SBP” oraz to, że będzie opublikowana w Wydawnictwie SBP.
Przyznać II Nagrodę za pracę Elektroniczne serwisy informacyjne typu pytanie-odpowiedź. Nowy wymiar usług informacyjnych. Autorka Kinga Gabryś. Promotor prof. UJ dr hab. Wanda Pindlowa z UJ.
Przyznać dwa wyróżnienia:
Lata akademickie 2002/03 i 2003/04
Na konkurs wpłynęło 9 prac. Jury Przyznało I Nagrodę Annie Zielak, absolwentce Uniwersytetu Łódzkiego za pracę pt. Niepełnosprawni w świecie Internetu Promotor – prof. Woźniczka-Paruzel UMK Toruń. II Nagrodę Agacie Sieńczyk za pracę pt. Stowarzyszenie nauczycieli bibliotekarzy szkolnych w kraju i za granicą . Promotor prof. Bogumiła Staniów U Wr. III Nagrodę Józef Winogrodzki za pracę Automatyzacja statystyki bibliotecznej. Gromadzenie i przetwarzanie danych statystycznych. Promotor – prof. Barbara Sosińska-Kalata UW. Nagrodą jest publikacja w EBIB-ie.
Jury doceniło wartość i znaczenie pracy Anny Augustyniak pt. Międzynarodowa Federacja Informacji i Dokumentacji. Zarys monograficzny. Promotor – prof. Barbara Stefaniak UŚ. Jest to najszersza w języku polskim analiza dotycząca działalności FID. Podobnie oceniała tę pracę redakcja „Przeglądu Bibliotecznego” i umieściła ją w nr 1/ 2 - 2004 r. co jest formą wyróżnienia dla młodego naukowca.
Jury rekomenduje redakcjom „Poradnika Bibliotekarza” i „Bibliotekarza” opublikowanie fragmentów prac:
Jury wyraża serdeczne podziękowanie uczelniom które nadesłały prace na konkurs i promotorom tych prac. Jury wyraża nadzieję na liczny udział Uczelni w następnej edycji konkursu „Nagroda Młodych SBP”.
Lata akademickie 1999/02
Dnia 19 grudnia 2002 r. obradowało jury konkursu "Nagroda Młodych SBP" na najlepszą pracę magisterską z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej zrealizowaną w latach akademickich 1999-2000, 2000-2001, 2001-2002. Na konkurs wpłynęło 20 prac magisterskich i 1 praca licencjacka (ogółem z 7 uniwersytetów).
Jury postanowiło przyznać I Nagrodę Kamili Janiszewskiej za pracę Elektroniczne dostarczanie dokumentów jako nowy kierunek współczesnego bibliotekarstwa, Promotor - prof. dr hab. Zbigniew Żmigrodzki UŚ. II Nagrodę Ewie Raczyńskiej za pracę Dysleksja - książka - dziecko Promotor - prof. Elżbieta Barbara Zybert UW. III Nagrodę Marcinowi Czubarze za pracę Książka i biblioteka w życiu i działalności Józefa Piłsudskiego 1867-1935. Promotor - dr hab. Alina Fitowaj UJ.
Wyróżnienie Dorocie Chmielarz za pracę Działalność Pracowni Konserwacji Zabytków Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu w zakresie ochrony zbiorów specjalnych. Promotor - prof. dr hab. Anna Aleksiewicz UWr.
Zgodnie z regulaminem konkursu I nagroda - to publikacja pracy w Wydawnictwie SBP (w 2003 r.). Laureaci II i III nagrody otrzymają roczną prenumeratę "Bibliotekarza" i zestaw książek Wydawnictwa SBP. Ponadto, ze względu na aktualność i społeczną przydatność podjętego tematu, jury zdecydowało na opublikowanie w bibliotekarskich czasopismach fragmentów nagrodzonej pracy Ewy Raczyńskiej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe wydanie książki Marii Dembowskiej Bibliotekarstwo polskie 1925-1951 w świetle korespondencji jego współtwórców.
Lata akademickie 1997/98 oraz 1998/99
I Nagrodę Młodych SBP - Markowi Stepowiczowi za pracę pt. Cechy formalne czasopism internetowych w odniesieniu do analogicznych publikacji drukowanych. Promotor - dr Aleksander Radwański na UWr. II Nagrodę Beacie Noske za pracę pt. Rola książki i biblioteki w procesie rewalidacji dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim na przykładzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Upośledzonej Umysłowo im. Janusza Korczaka w Szerzawach k. Mogilna. Promotor - prof. Elżbieta Barbara Zybert UW. III Nagrodę Sylwii Pietrzak za pracę pt. Literatura drugiego obiegu 1976-1989 w opracowaniach bibliograficznych. Promotor - Zbigniew Żmigrodzki UŚ.
Na konkurs wpłynęło 6 prac. Zgodnie z regulaminem pierwszą nagrodą jest publikacja nagrodzonej pracy w Wydawnictwie SBP. Pozostałe dwie prace zostaną (częściowo) opublikowane w czasopismach SBP.
Rok akademicki 1994/95
I Nagrodę Sylwii Błaszczyk za pracę pt. Ocena trwałości papieru w książkach polskich z lat 1920-1939. Promotor - prof. Bronisław Zyska U Ś. II Nagrodę Katarzynie Wasiak za pracę pt. Ogólnokrajowe standardy bibliotekarstwa szkolnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, wydane po roku 1945. Promotor - prof. Marcin DrzewieckiUW.
Zespołowe wyróżnienia dla:
Wyżej wymienione prace zostały napisane pod kierunkiem dr Korduli Szczechury z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Pod adresem władz SBP jury postulowało potrzebę kontynuacji konkursu w latach następnych w cyklu dwuletnim.
oprac. J. Nowicki