Polecamy

Drugi dzień Kongresu IFLA

Data dodania: 17.08.2011

Drugi dzień Kongresu IFLA

Witam z Portoryko, Kolejny dzień Kongresu bibliotekarzy z całego świata obejmował kolejne spotkania, sesje i warsztaty. Uczestniczyłam w sesji plenarnej poświeconej prawu autorskiemu, bardzo istotnej sprawie dla wszystkich bibliotek. Trevor Howard, którego wykładu wysłuchałam, podkreślał konieczność wypracowania, także przez IFLA, polityki równowagi między ochrona własności intelektualnej (IP) a swobodnym dostępem do zbiorów gromadzonych w bibliotekach i archiwach na całym świecie.

Uczestniczyłam następnie w sesji "The important of information literacy for multicultural population" komisji do spraw kompetencji informacyjnych (information literacy), której moderatorem była Zuza Wiorogorska. W kilku wystąpieniach z różnych krajów (Nowa Zelandia, Kanada, Meksyk, Bułgaria), przedstawiono działania podejmowane przez biblioteki w zakresie tworzenia programów edukacyjnych przeznaczonych dla mniejszości kulturowych zamieszkujących wymienione kraje. Interesujące z punktu widzenia polskich bibliotek mogą być np. działania edukacyjne mniejszości cygańskiej.

Kolejne posiedzenie miała sekcja IFLA zajmująca sie działaniami na rzecz wzmocnienia stowarzyszeń bibliotekarskich (BSLA) w różnych krajach (IFLA Development and training programme - Action for Development through libraries programme ALP). W trakcie sesji zaprezentowano osiągnięcia Sekcji w Peru i Kamerunie/Kenii. Aktualnie Sekcja prowadzi działania w Nepalu i Argentynie.

Dzięki działaniom warsztatowym możliwe było przygotowanie strategicznych planów rozwoju stowarzyszeń bibliotekarskich w tych krajach. Z kolei w trakcie posiedzenia Sekcji Bibliotek Metropolitalnych (Metropolitan Libraries Section) prezentowały sie miasta, posiadające nowoczesne placówki i osiągnięcia w "informatycznej inteligencji" - Tallin ("Being part of the intelligent and inspirational) i Kista w Szwecji ("Inteliigent citizens for an intelligent city"). W obu wystąpieniach zaprezentowano nowoczesne rozwiązania. 

Kongres w Portoryko to nie tylko wystąpienia i warsztaty, ale również możliwość poznania ciekawych osób z wielu krajów świata i wymiana doświadczeń. Wczoraj takiej integracji służył wspólny rejs.

Pozdrawiam,
Sylwia Blaszczyk

Relacja z dnia poprzedniego:


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP