Głównym celem niniejszego czasopisma jest zapewnienie forum dla rozpowszechniania artykułów naukowych i wyników badań z zakresu nauki o informacji (informatologii) oraz innych dyscyplin, w których podejmowane są analizy społecznych i technologicznych aspektów działalności informacyjnej prowadzonej w różnych sferach współczesnego życia społecznego. Czasopismo służyć ma również rozpowszechnianiu krytycznych recenzji i omówień publikacji z tego zakresu oraz problemowych sprawozdań z ważnych konferencji poświęconych współczesnym problemom informacyjnym. Czasopismo wpisane jest do indeksu ERIH PLUS - European Reference Index for the Humanities and Social Sciences.
W minionym pięćdziesięcioleciu Zagadnienia Informacji Naukowej były czasopismem publikującym teksty wyłącznie po polsku, a zatem adresowanym tylko do czytelnika polskiego. Od numeru 102 (2013/2) czasopismo zabiega również o czytelnika międzynarodowego, a na jego łamach publikowane są teksty w dwóch językach - polskim i angielskim.
W nowej formie czasopismo ukazuje się pod rozszerzonym tytułem: ZIN - Studia Informacyjne. Dodany podtytuł podkreśla interdyscyplinarny charakter jego profilu tematycznego, który obejmuje szeroki zakres problemów podejmowanych przez dyscypliny akademickie i dziedziny działalności zawodowej związane z zapewnianiem dostępu do utrwalonych zasobów informacji i wiedzy oraz ich wykorzystywaniem przez współczesnego człowieka i współczesne społeczeństwo. Czasopismo publikuje też artykuły prezentujące teoretyczną refleksję o praktycznej działalności informacyjnej prowadzonej w różnych dziedzinach i obszarach życia społecznego, a także wyniki badań służących poznaniu różnych uwarunkowań tej działalności oraz doskonaleniu jej metod i narzędzi.
Na łamach ZIN publikowane są także artykuły poświęcone metodologii badań informatologicznych, historii nauki o informacji oraz edukacji w zakresie nauki o informacji. Profil tematyczny półrocznika ZIN - Studia Informacyjne obejmuje m.in. problematykę:
Zagadnienia Informacji Naukowej - Studia Informacyjne adresowane są do wykładowców, badaczy i studentów nauki o informacji, a także praktyków działalności informacyjnej, krytycznie analizujących metody i narzędzia jej realizacji w różnych środowiskach dziedzinowych i organizacyjnych oraz polityków i donatorów działalności informacyjnej w różnych dziedzinach. Lektura czasopisma może też zainteresować wykładowców, studentów i badaczy innych dyscyplin, które zajmują się równymi aspektami funkcjonowania informacji we współczesnym świecie.
Zagadnienia Informacji Naukowej znajdują się na liście B czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (8 pkt). Czasopismo jest indeksowane w bazach: Central European Journal in Social Sciences and Humanities (CEJSH), Cambridge Scientific Abstracts (CSA), Google Scholar, Index Copernicus, EBSCO (Library and Information Science and Technology Abstracts), Pol-index, Polska Bibliografia Bibliologiczna (PBB), Polska Bibliografia Naukowa (PBN), Worldcat. Czasopismo znajduje się na liście referencyjnej ERIH Plus.
Redakcja „Zagadnień Informacji Naukowej: Studiów Informacyjnych” przyjęła i stosuje zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics).
Starsze numery Zagadnień Informacji Naukowej w postaci zdigitalizowanej dostępne są na stronach Bibliologicznej Biblioteki Cyfrowej oraz poprzez Archiwum Cyfrowe SBP. Ich digitalizację dofinansowano ze środków Programu Dziedzictwo Cyfrowe, zarządzanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
Redaktor naczelny | prof. dr hab. Barbara Sosińska-Kalata |
Z-ca red. nacz. i red. tematyczny | dr Marcin Roszkowski |
Sekretarz Redakcji |
dr Zuzanna Wiorogórska (zin@uw.edu.pl) |
Redaktor językowy - język polski | dr Zuzanna Wiorogórska |
Redaktor językowy - język angielski | Zuzanna Wołodko |
Redaktor statystyczny | dr Anna Grzecznowska |
Redaktor techniczny | Anna Lis |
Przewodniczący: Dariusz Kuźmina, Uniwersytet Warszawski
Członkowie:
2019:
2018:
2017:
2016:
2015
2014:
2013:
2012:
2011:
2010:
(pdf)
2019:
2018:
2017:
2016:
2015:
2014:
2013:
2012:
2011:
2010:
Starsze numery odnaleźć można w Archiwum Cyfrowym