Komisja do Spraw Unii Europejskiej 28. lipca br. rozpatrzyła wniosek Komisji Europejskiej w sprawie projektu dyrektywy. Projektowana dyrektywa ma na celu umożliwienie korzystania z utworów osieroconych, czyli takich, które podlegają ochronie autorsko-prawnej, ale w stosunku do których nie można ustalić właściciela autorskich praw majątkowych lub jego lokalizacji. Korzystanie z dzieł osieroconych ma - zgodnie z projektem dyrektywy - umożliwić digitalizację, ochronę i udostępnienie zasobów instytucji publicznych jak biblioteki, archiwa czy filmoteki.
Wiceminister Monika Smoleń zapowiedziała, że podczas prac legislacyjnych polski rząd będzie dążył do objęcia dyrektywą jak najszerszego katalogu utworów, w szczególności literackich, dźwiękowych i audiowizualnych. Jak zauważyła, brak uregulowań w tej kwestii hamuje rozwój wielu projektów, w tym Europeany – największej cyfrowej biblioteki internetowej.
Komisja Europejska zapowiadała przyjęcie dyrektywy w sprawie utworów osieroconych w 2010 roku w komunikacie "Europejska agenda cyfrowa". Jednak ze względu na rozbieżność stanowisk, inicjatywa została przesunięta na rok 2011. Projekt dyrektywy przyjęto ostatecznie 24 maja br.
Źródło: MKiDN