Od 7 kwietnia trwają intensywne rozmowy organizacji społecznych ze stroną rządową dotyczące regulacji internetu. W sumie odbyło się 14 spotkań z udziałem Premiera, Ministra Boniego albo innych ministrów. Spośród wytypowanych przez organizacje 10 najważniejszych tematów udało się omówić połowę.
„Szczegółowo przedyskutowaliśmy kwestię uregulowania odpowiedzialności pośredników za treść w internecie i zasady ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego. Kontrowersyjny wątek regulacji usług audiowizualnych świadczonych w internecie został przeniesiony na odrębne spotkania z Ministerstwem Kultury” - czytamy w komunikacie prasowym.
Dzisiejsza rozmowa ma być podsumowaniem dotychczasowych prac i wytyczeniem kierunków działań na przyszłość. Strony dialogu zmierzą się przede wszystkim z ostrymi problemami, takimi jak retencja danych, blokowanie sieci i ACTA. Są to kwestie wymagające decyzji na najwyższym politycznym szczeblu. Organizacje oczekują, że Premier takie decyzje podejmie. Panoptykon oczekuje także konkretnych ustaleń co do tego, jak zagwarantować stały dialog środowisk społecznych z rządem i proces otwartych konsultacji społecznych (nie tylko w obszarze regulacji internetu).
Źródło: Dziennik Internautów