Polecamy

Nowe stawki opłat reprograficznych

Data dodania: 06.07.2011

Nowe stawki opłat reprograficznych

Jak informuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka”, zmianie uległ Załącznik nr 3. czyli „Wykaz kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń reprograficznych oraz związanych z nimi czystych nośników i wysokość pobieranych od nich opłat”. Od 1 lipca opłata jest naliczana od 11 rodzajów urządzeń (kopiarki, skanery, faksy, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki) oraz od papieru formatu A3 i A4. Ułatwieniem dla zobowiązanych jest przypisanie każdemu typowi urządzenia jednej stawki określonej jako procent ceny sprzedaży – bez konieczności uwzględniania wydajności urządzenia do kopiowania.

Pozostałe regulacje zawarte w znowelizowanym rozporządzeniu z 2 czerwca 2003 roku nie ulegają zmianie. Pierwsza płatność na nowych zasadach dotyczy III kwartału roku bieżącego i będzie realizowana od 1 października. Do wnoszenia opłaty zobowiązany jest każdy podmiot produkujący lub importujący (także z krajów Unii Europejskiej) do Polski w celu sprzedaży urządzenia reprograficzne oraz papier formatu A4 i A3 wymienione w załączniku nr 3. Opłata obliczana jest od ceny sprzedaży (ceny brutto) urządzenia lub papieru.

W „Rzeczpospolitej” z 4 lipca czytamy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponowało wcześniej, aby najwyższą stawką opłat objąć również aparaty fotograficzne i telefony komórkowe, gdyż dzięki nim można także kopiować książki i inne teksty, ale „producenci sprzętu mocno przeciwko takiemu pomysłowi protestowali” i ostatecznie urządzenia te nie zostały uwzględnione w nowelizowanym zarządzeniu ministra. „Rzeczpospolita” podkreśla, że „najmocniej opłaty wzrosną w przypadku czystego papieru. Wynoszą 1,25 proc. – wcześniej było to 0,001 proc.”. Dalej czytamy, że „na razie ściągalność wcześniej obowiązujących opłat wygląda słabo. Do organizacji zbiorowego zarządzania prawami twórców [czyli do „Kopipolu” i do „Polskiej Książki”] trafiło z nich jedynie kilkanaście milionów złotych rocznie, z czego w przypadku papieru do ksero było to tylko kilka tysięcy złotych”.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP