Polecamy

Informacje z WBP w Krakowie

Data dodania: 16.06.2011

INFORMACJE PRASOWE

„PRZEKRÓJ” NA PLATFORMIE MAŁOPOLSKIEJ BIBLIOTEKI CYFROWEJ

Małopolska Biblioteka Cyfrowa zakończyła prace nad digitalizacją archiwalnych roczników tygodnika „Przekrój”. W ciągu 10 miesięcy wytężonej pracy zeskanowano i poddano cyfrowej renowacji niemal 60 tys. stron. W tym tygodniu rozpoczęto cyfrową publikację pierwszych numerów tygodnika na platformie MBC (HTTP://MBC.MALOPOLSKA.PL) prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Według wstępnych założeń, dalsze prace archiwizacyjne i redaktorskie potrwają do jesieni. W tym czasie, każdego dnia sukcesywnie będą udostępniane numery pisma w układzie chronologicznym. Dostęp do nich jest bezpłatny i nie podlega ograniczeniom.

„Przekrój” był pierwszym powojennym magazynem wydawanym w Polsce Ludowej. Niemal od pierwszego numeru, który ukazał się tuż po wyzwoleniu Krakowa spod okupacji hitlerowskiej, pismo zaczęło wychowywać i kształtować życie obyczajowe miejskiej inteligencji, pełniąc misję cywilizacyjną jako kulturalno-rozrywkowy tygodnik ilustrowany. Mimo braku określenia programu i założeń artystycznych, magazyn niemal ćwierć wieku kierowany przez Mariana Eile wypracował swój własny styl i profil, który do końca XX wieku przyciągał uwagę Polaków.
Po 66 latach od wydania pierwszego numeru krakowskiego „Przekroju”, w ramach zabezpieczania i upowszechniania cennych i zagrożonych samodegradacją materiałów piśmienniczych, postanowiono udostępnić elektroniczną wersję tygodnika w Internecie. Inicjatywa zeskanowania archiwum „Przekroju” pojawiła w planach twórców Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej w roku 2007, gdy okazało się, iż w magazynach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie znajduje się kompletny zasób tygodnika w doskonałym stanie zachowania.
W wyniku dalszych rozmów z Wydawcą tygodnika, zakończonych zgodnym porozumieniem, przystąpiono w roku 2010 do koniecznych prac zmierzających do „cyfrowego uwolnienia” archiwum pisma za lata 1945-2000.
Przetwarzanie pisma w postać bitową odbyło się w laboratorium cyfrowej książnicy, z uwzględnieniem standardów związanych z digitalizacją i opracowaniem bibliograficznym stosowanym do cyfrowych obiektów w kilkudziesięciu bibliotekach cyfrowych rozproszonych w sieci PIONIER, funkcjonujących w strukturach Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Zespół bibliotekarzy przygotowujący wersję elektroniczną tygodnika, w ramach zawartej umowy z wydawcą, przekazał redakcji pisma kopię archiwum, która dodatkowo została udostępniona na stronie „Przekroju” w płatnym serwisie „retro”.
Niewykluczonym jest, że kolejne roczniki tygodnika (od roku 2001), również zostaną zdigitalizowane i udostępnione w bibliotece cyfrowej. Z pewnością będzie to „krakowski okres” wydawania pisma (2002).

PLANOWANIE KARIERY ZAWODOWEJ
czwartek, 16 czerwca 2011, 09:00

W czwartek 16 czerwca w godzinach 9.00-12.00 w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, sala 256) odbędą się zajęcia aktywizacyjne z cyklu "Planowanie kariery zawodowej".
Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych podjęciem pracy lub stażu, a prowadzone przez specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Celem spotkania jest wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Uczestnicy poznają koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli dodatkowo wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej, bądź potwierdzenia dokonanych wyborów.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o wypełnienie elektronicznego formularza zapisów (www.cibie.pl) bądź kontakt z: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, tel. 012/ 42 40 738, e-mail: centrum@wup-krakow.pl


MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA SENIORÓW
wtorek, 21 czerwca 2011, 9:00

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbędzie się kolejna Międzynarodowa Olimpiada Seniorów.
We wtorek 21 czerwca o godzinie 9.00 do komputerów zasiądą równocześnie Seniorzy z Paryża , Krakowa i Chrzanowa aby odpowiedzieć na pytania, przygotowane przez trenerów z Francji i Polski, dotyczące umiejętności korzystania z komputera i Internetu.
Olimpiada organizowana jest w ramach projektu „TeachNet” dofinansowanego przez Komisję Europejską w ramach Programu Grundtvig.

PIOSENKI NIE TYLKO O KOŃCU ŚWIATA
czwartek, 30 czerwca 2011, godz. 19:00

W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza – w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1 odbędzie się koncert poetycko-muzyczny „Piosenki nie tylko o końcu świata”.
Można będzie wysłuchać tekstów zarówno naszego Noblisty - wśród nich m.in.: „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”, „Piosenka o porcelanie” - jak również wierszy Andrzeja Bursy, Wincentego Fabera oraz Nicka’a Cave’a. Wszystkie teksty wykonywane będą w oprawie muzycznej Włodzimierza Mazonia (gitara, śpiew) i Agnieszki Bubki-Sagan (śpiew).

II DNI KULTURY GRUZIŃSKIEJ W KRAKOWIE
1-2 lipca 2011, godz. 13:00

Stowarzyszenie Most do Gruzji oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają do Biblioteki na obchody Dni Gruzji.
W ramach tego wydarzenia zapraszamy do uczestnictwa w licznych prelekcjach i prezentacjach m.in. o aktualnych wydarzeniach w Gruzji, najpiękniejszych zakątkach tego kraju oraz przygodach przeżywanych na Pd. Kaukazie.
Będzie to również wyjątkowa okazja do spotkania z autorami książki „Gaumardżos” – Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellera oraz Anetą Wiśniewską – tłumaczką „Historii Idealistki” – autobiografii Pierwszej Damy Gruzji.
Pokazy gruzińskiego rękodzieła, tańców, kinematografii i muzyki, gruzińskie potrawy oraz możliwość przejazdu kaukaską „marszrutką” po ulicach Krakowa to dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów.
Więcej informacji o II Dniach Kultury Gruzińskiej w Krakowie oraz konkursach z nagrodami znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia „Most do Gruzji”:
www.mostdogruzji.pl

SZKOLENIA DLA SENIORÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych organizowanych w ramach Szkoły @ktywnego Seniora (projekt "TeachNET").
W lipcu i sierpniu przeprowadzone zostaną zajęcia z podstaw obróbki zdjęć w programie Picasa, tworzenia stron internetowych oraz korzystania z portali społecznościowych.
Kursy organizowane są dla osób powyżej 50 roku życia, które nie brały wcześniej udziału w takich szkoleniach i posiadają podstawową znajomość Internetu.
Szczegółowe informacje dostępne są na www.rajska.info

 


Z NASZĄ KARTĄ - KSIĄŻKI TANIEJ!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Kodak Express zapraszają do skorzystania z rabatów, jakie czekają na czytelników w Laboratoriach przy ul. Starowiślnej 21 oraz w Galerii Krakowskiej.
Warunkiem otrzymania 50% rabatu na zdjęcia do dokumentów oraz 25% na pozostałe zdjęcia jest okazanie karty czytelnika naszej Biblioteki. Promocja trwa do 31 grudnia br.


SPOTKANIA Z MIŁOSZEM
Ostatnie w tym sezonie spotkanie z poezją Czesława Miłosza z cyklu "Miłosz w Drodze" w ramach projektu "Rok Miłosza w WBP w Krakowie" miało miejsce w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu.
Publiczność wysłuchała wierszy Noblisty w interpretacji artystów scen krakowskich - Szczęsnego Wrońskiego i Włodzimierza Mazonia oraz Agnieszki Bubki-Sagan (śpiew i wybór wierszy).
Spektakl zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

MOJE ULUBIONE MIEJSCE DO CZYTANAI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Moje ulubione miejsce do czytania"
Tematem konkursu jest artystyczna prezentacja ulubionych miejsc sprzyjających lekturze tekstów literackich oraz osób, które lubią czytać, a celem odkrycie oryginalnego ujęcia tematu oraz ujawnienie talentów uczestników konkursu.
Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje dostępne są w serwisie Biblioteki: www.rajska.info

PRZYGODY PANA TOTI

Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy ilustracji do książek o przygodach Pana Toti autorstwa Sorn Gary.
Ideą wystawy jest pokazanie ilustracji książkowej i procesu jej powstawania. Ekspozycja prezentowana jest na dużych planszach, z których każda zawiera elementy kolejnych etapów pracy ilustratora, wraz z końcowym efektem – gotową ilustrację książkową.
Wystawa będzie eksponowana do 30 czerwca br.


ŚWIĘTO OGRODÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie "Ogrody Sztuki" zapraszają na wystawę "Ogrody 2011 malarstwo-rysunek-fotografia" zorganizowanej z okazji VI Festiwalu ŚWIĘTO OGRODÓW
Autorami prac są: Michał Baca, Agnieszka Daca, Zuzanna Gajos, Małgorzata Górnisiewicz- Locher, Helena Jacyno, Maria Jedlińska, Iwa Kruczkowska - Król, Maria Kwiecińska, Jadwiga Mróz-Zasowska, Beata Ostachowicz, Renata Ostrowska, Czesław Pyrgies, Monika Sikora, Jan Stopczyński , Katarzyna Stryszowska, Patrycja Styrna, Magdalena Szczepaniak, Piotr Witosławski.
Wystawa czynna będzie do 30 września 2011 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
JAPONIA W OBIEKTYWIE PIOTRA WITOSŁAWSKIEGO

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy „Japonia w obiektywie Piotra Witosławskiego”.
Jest ona plonem trzytygodniowego pobytu w Japonii we wrześniu 2010 roku. Autor odwiedził Kioto i Narę (dawne stolice), zobaczył Hiroszimę - nowoczesne i piękne miasto. Trasa podróży przebiegała przez Tokio na wyspie Honsiu przez wyspę Sikoku do Kiusiu na południu kraju, pełną tropikalnej roślinności i czynnych wulkanów. Wszystkie prezentowane zdjęcia- pełne kadry nie retuszowane komputerowo - wykonane zostały kompaktowym aparatem fotograficznym.
Wystawa czynna jest do 15 lipca br., na III piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
AFRYKANKI, CZYLI KOBIETY OCZAMI KOBIET

Do końca września w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie eksponowana będzie wystawa "Afrykanki, czyli kobiety oczami kobiet".
Zdjęcia przedstawiają Afrykanki z różnych krajów Czarnego Lądu (Kenii, Etiopii, Mali, Senegalu, Gwinei-Bissau). Pokazane na nich kobiety, jednocześnie zwykłe a tak niezwykłe, przedstawione są w różnych sytuacjach, zarówno codziennych, jak i wyjątkowych. Autorkami zdjęć są również kobiety: Aleksandra Bednarska, Maria Durczyk, Maria Dworak, Aurelia Frydrych-Zdanowska.
Wystawę oglądać można w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 30 września br.
AUTOPORTRET Z PRZEDMIOTEM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy prac studentów Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Z. Bajka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Prace zostały wykonane w ramach przedmiotu: Wiedza o działaniach o i strukturach wizualnych, prowadzonego przez prof. Zbigniewa Bajka (asystent : dr Joanna Banek, staż asystencki Adam Rokowski), w roku akademickim 2009/2010. Autorami są studenci I roku Malarstwa stacjonarnego i niestacjonarnego oraz Edukacji plastycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ekspozycja będzie udostępniona dla odwiedzających, na I piętrze Biblioteki do 30 września br.
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP