Polecamy

35 rocznica śmierci Hanny Uniejewskiej

Data dodania: 21.09.2023

35 rocznica śmierci Hanny Uniejewskiej

21 września 2023 r. mija 35 rocznica śmierci dr Hanny Uniejewskiej (1921-1988), specjalistki z zakresu informacji naukowej i bibliografii, wieloletniej dyrektor Biblioteki Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

Urodziła się w Grodzisku Mazowieckim. W Milanówku k. Warszawy ukończyła gimnazjum humanistyczne i w 1937 r. rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Wybuch wojny przerwał je. W latach 1941-1944 studiowała nauki ekonomiczne w konspiracyjnej Szkole Głównej Handlowej, uzyskując w 1947 r. stopień magistra. W czasie wojny była członkiem AK. Brała udział w Powstaniu Warszawskim.

Dr Uniejewska karierę zawodową rozpoczęła w 1945 r. pod kierunkiem dyrektora prof. Andrzeja Grodka w Bibliotece Szkoły Głównej Handlowej (od 1949 SGPiS), gdzie organizowała Oddział Informacyjno-Bibliograficzny, którym przez wiele lat kierowała, łącząc to z funkcją zastępcy dyrektora. W 1964 r. została mianowana kierownikiem Oddziału Prac Naukowych, Naukowo-Organizacyjnych i Dydaktycznych, a w 1967 powierzono jej funkcję dyrektora Biblioteki.

Hanna Uniejewska była autorką ponad 100 publikacji z zakresu nauk ekonomicznych, bibliotekarstwa, bibliografii i informacji naukowej. W 1978 r. jako specjalista z zakresu bibliografii została powołana na członka CIDSS (Międzynarodowy Komitet Dokumentacji Nauk Społecznych) przy UNESCO. Współpracowała również z ICSSID (Międzynarodowy Komitet Informacji i Dokumentacji Nauk Społecznych) i MISON ( Międzynarodowy System Informacji Nauk Społecznych).

Była współautorką planu specjalizacji zbiorów bibliotecznych i powołania bibliotek centralnych w Polsce. W latach 1979-1984 kierowała Kolegium Bibliotek Centralnych oraz powołaną Międzybiblioteczną Komisją Koordynacyjną sieci bibliotek społeczno-ekonomicznych. Wyróżniała się aktywnością w wielu organach kolegialnych, m.in. była członkiem Komisji ds. Bibliotek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Rady Bibliotecznej, Rady Naukowej Biblioteki Narodowej. Nawiązywała współpracę z bibliotekami centralnymi krajów RWPG.

Była aktywnym członkiem SBP, m.in. reprezentantem Polski w IFLA.W latach 1956-1972 była przewodniczącą Sekcji Bibliotek Naukowych SBP, a w latach 1972-1981 wiceprzewodniczącą ZG SBP.

E.D.

Zob. też:
Jopkiewicz Andrzej: Problematyka bibliotek ekonomicznych w działalności Hanny Uniejewskiej. W: Organizatorzy i inspiratorzy. Warszawa : Wydawnictwo SBP, 1997 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 5), s.144-155

Jopkiewicz Andrzej: Uniejewska Hanna. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2000, s. 171-172


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP