Polecamy

60 lat IINiSB UW

Data dodania: 13.06.2011

60 lat IINiSB UW

– Instytut powstał przed 60 laty z niewielkiej katedry – przypomniała w swym wystąpieniu rektor Katarzyna Chałasińska-Macukow. Bardzo się cieszę, że od tego czasu wykształcił tak wielu absolwentów, z których duża liczba przyjechała na dzisiejszy zjazd, a ich twarze wskazują, że odnieśli sukces w życiu– dodała.

Wśród wielu osób składających gratulacje była Ewa Kobierska-Maciuszko, dyrektor Biblioteki UW, która zwróciła uwagę, że bibliotekę i instytut łączy „służba publiczna na rzecz uniwersytetu i miasta, a instytut jest kuźnią kadr dla bibliotek w Warszawie i w kraju. Przemawiała również Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele pokrewnych placówek naukowych z innych uniwersytetów z całego kraju, jak też liczni goście zagraniczni. Z okazji jubileuszu wydano księgę pamiątkowa zatytułowaną „Bibliologia i informatologia” pod red. prof. Dariusza Kuźminy, w której zamieszczono teksty naukowe ze wszystkich ośrodków akademickich w kraju zajmujących się informacja naukową i studiami bibliologicznymi.

Głównym sponsorem uroczystości była drukarnia Opolgraf, którą reprezentował podczas jubileuszu Jacek Kuśmierczyk, przewodniczący rady nadzorczej, a jednocześnie Wielki Kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Wśród 23 osób wyróżnionych Medalami Uniwersytetu Warszawskiego, jakie wręczyła rektor Katarzyna Chałasińska-Macukow, byli: dr Andrzej Skrzypczak, prof. Paulina Buchwald-Pelcowa, prof. Joanna Papuzińska, prof. Marcin Drzewiecki i dr Michał Zając.

Po części oficjalnej odbyła się konferencja jubileuszowa, podczas której przedstawiono sześć referatów i wystąpień, a po południu na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu, za budynkiem, w którym mieści się Instytut, zorganizowano piknik w ramach zjazdu absolwentów, a w salach instytutu odbyły się spotkania z nauczycielami akademickimi i studentami.

Instytut jest największym ośrodkiem akademickim kształcącym w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Studiuje w nim obecnie blisko 1.100 osób – na studiach stacjonarnych 350, na studiach niestacjonarnych – 400 studentów, podyplomowych na studiach podyplomowych 350 osób. Jedno z czterech studiów podyplomowych nosi nazwę „Polityka wydawnicza i księgarstwo”, a kierownikiem studium jest dr Marek Tobera, w latach 1993-2000 redaktor naczelny „Notesu Wydawniczego”.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP