– Instytut powstał przed 60 laty z niewielkiej katedry – przypomniała w swym wystąpieniu rektor Katarzyna Chałasińska-Macukow. Bardzo się cieszę, że od tego czasu wykształcił tak wielu absolwentów, z których duża liczba przyjechała na dzisiejszy zjazd, a ich twarze wskazują, że odnieśli sukces w życiu– dodała.
Wśród wielu osób składających gratulacje była Ewa Kobierska-Maciuszko, dyrektor Biblioteki UW, która zwróciła uwagę, że bibliotekę i instytut łączy „służba publiczna na rzecz uniwersytetu i miasta, a instytut jest kuźnią kadr dla bibliotek w Warszawie i w kraju. Przemawiała również Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele pokrewnych placówek naukowych z innych uniwersytetów z całego kraju, jak też liczni goście zagraniczni. Z okazji jubileuszu wydano księgę pamiątkowa zatytułowaną „Bibliologia i informatologia” pod red. prof. Dariusza Kuźminy, w której zamieszczono teksty naukowe ze wszystkich ośrodków akademickich w kraju zajmujących się informacja naukową i studiami bibliologicznymi.
Głównym sponsorem uroczystości była drukarnia Opolgraf, którą reprezentował podczas jubileuszu Jacek Kuśmierczyk, przewodniczący rady nadzorczej, a jednocześnie Wielki Kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Wśród 23 osób wyróżnionych Medalami Uniwersytetu Warszawskiego, jakie wręczyła rektor Katarzyna Chałasińska-Macukow, byli: dr Andrzej Skrzypczak, prof. Paulina Buchwald-Pelcowa, prof. Joanna Papuzińska, prof. Marcin Drzewiecki i dr Michał Zając.
Po części oficjalnej odbyła się konferencja jubileuszowa, podczas której przedstawiono sześć referatów i wystąpień, a po południu na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu, za budynkiem, w którym mieści się Instytut, zorganizowano piknik w ramach zjazdu absolwentów, a w salach instytutu odbyły się spotkania z nauczycielami akademickimi i studentami.
Instytut jest największym ośrodkiem akademickim kształcącym w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Studiuje w nim obecnie blisko 1.100 osób – na studiach stacjonarnych 350, na studiach niestacjonarnych – 400 studentów, podyplomowych na studiach podyplomowych 350 osób. Jedno z czterech studiów podyplomowych nosi nazwę „Polityka wydawnicza i księgarstwo”, a kierownikiem studium jest dr Marek Tobera, w latach 1993-2000 redaktor naczelny „Notesu Wydawniczego”.
Źródło: Rynek Książki