Polecamy

Gramy w zielone – trzeci literacki projekt Wydawnictwa Widnokrąg

Data dodania: 25.07.2023

Gramy w zielone – trzeci literacki projekt Wydawnictwa Widnokrąg

Gramy w zielone to idealna propozycja dla czytelników, którym los planety nie jest obojętny – dla młodych podróżników, badaczy, ekologów, miłośników przyrody i… przygody. Jest to trzeci projekt wydawnictwa Widnokrąg dofinansowany z programu „Kreatywna Europa”.  

"Pod hasłem Gramy w zielone kryją się książki, które uwrażliwiają i edukują dzieci w zakresie ekologii oraz kształtują pełne szacunku, odpowiedzialne postawy wobec otaczającej nas natury" – mówi Dorota Górska, jedna z autorek projektu i dodaje, że "w wydanych tytułach natura jest równie ważna, co przygody bohaterów, a czasem ważniejsza".

Wśród wybranych przez Widnokrąg tytułów czytelnicy znajdą nagrodzone książki z krajów z obszaru wokół Morza Bałtyckiego, nagradzane, świetnie ilustrowane, które pokazują, że problemy takie jak zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne czy nadmierna konsumpcja dotyczą wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie. I że ludzie muszą to zrozumieć i zmienić swoje podejście do przyrody. Dedykowane są dzieciom oraz młodszym nastolatkom.

Do wszystkich opracowane zostaną materiały edukacyjne w postaci scenariuszy warsztatów oraz zestawów Q&A dla Dyskusyjnych Klubów Książki. Wszystkie będą bezpłatnie dostępne na stronie wydawnictwa w zakładce SZKOŁY I BIBLIOTEKI.

Wydawnictwo Widnokrąg

W projekcie Gramy w zielone ukazało się dotychczas pięć książek. Trzy w polskim przekładzie: Kot o burczącym brzuchu (6+) fińskiej autorki Magdaleny Hai z ilustracjami Teemu Juhaniego (przekład: Iwona Kiuru) oraz dwie części norweskiej serii kryminalno-przyrodniczej Klub Przyjaciół Planety (7+) Ruth Lillegraven i Jensa Kristensena (przekład: Karolina Drozdowska). Dwa polskie tytuły zostały przetłumaczone na obce języki: Skok przez Bałtyk (6+) Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk na szwedzki (przekład: Magdalena Fronczak), a Trzy życzenia (6+) Anny Paszkiewicz i Joanny Bartosik ukazały się we francuskiej wersji językowej (przekład: Frédéric Constant).

Ostatnia książka w projekcie Morten, Emily i zaginione światy (13+) znanego już w Polsce duetu Reeli Reinaus i Marja-Liisa Platz ukaże się na początku 2024 roku w tłumaczeniu Anny Michalczuk-Podlecki.

Program „Kreatywna Europa” promuje europejską różnorodność kulturową i dziedzictwo, a także dba o to, by dostęp do kultury, dzieł literackich i audiowizualnych był jak najbardziej szeroki i otwarty dla wszystkich.

Napis gray w zielone oraz 5 okładek książek wydawnictwa Widnokrąg wymienione w tekście artykułu

Wydanie książek jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa w zakresie tłumaczeń literackich. Partnerami projektu są: Punkt Forlag i Fundacja La Fontaine. Przygotowanie aplikacji do programu Kreatywna Europa dotyczącej projektu „Gramy w zielone” zostało dofinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

[Artykuł sponsorowany]

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP