Polecamy

20. rocznica śmierci Leszka Talki

Data dodania: 22.07.2023

20. rocznica śmierci Leszka Talki

22 lipca 2023 r. mija 20. rocznica śmierci Leszka Talki (1916-2003), prawnika, dziennikarza, bibliotekarza, dyrektora Biblioteki Polskiej w Paryżu, działacza emigracyjnego.

Urodził się 11 listopada 1916 r. w Bobrujsku (obecnie Białoruś), jako syn Włodzimierza i Marii z Czerwińskich. Ojciec był lekarzem wojskowym, stąd też był często przenoszony. Dzieciństwo Leszek spędził w Nałęczowie, do szkoły średniej chodził w Ostrowi Mazowieckiej (tu zdawał maturę). W 1936 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, które kontynuował po wojnie na Uniwersytecie w Oxfordzie i Brukseli. Po klęsce wrześniowej w 1940 r. dotarł do Francji, gdzie został zmobilizowany i skierowany do Szkoły Podchorążych Piechoty w miejscowości Guer. Latem 1943 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii i został skierowany do Szkoły Podchorążych Artylerii w Szkocji. Od maja 1943 r. do końca wojny walczył w Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Po wojnie osiadł we Francji. W 1959 r. ożenił się z Els Borsboom. Pracował jako korespondent prasy francuskiej i belgijskiej oraz dziennikarz związany z polskimi czasopismami socjalistycznymi na wychodźstwie. Był redaktorem naczelnym londyńskiego „Robotnika” (1973-1985). W latach 1969-1988 pracował w Sekcji Polskiej Polskiego Radia France Internationale w Paryżu, którą kierował w latach 1975-1981. Był aktywny w ruchu związkowym. Wspierał działalność związku zawodowego „Solidarność”. Bliskie były mu idee przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej.

W 1992 r. został dyrektorem Biblioteki Polskiej w Paryżu, którą kierował do 1999 r. Zabiegał o uregulowanie spraw prawnych i majątkowych Biblioteki. Organizował wystawy, spotkania z polskimi uczonymi, pisarzami, politykami. Biblioteka współpracowała z Biblioteką Narodową w Warszawie. Stacją Naukową PAN w Paryżu oraz Ambasadą RP we Francji, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie oraz innymi krajowymi instytucjami kultury. Zabiegi dyrektora Talki doprowadziły do tego, że bibliotekarze z BN oraz innych polskich bibliotek wzięli udział w opracowaniu starych druków i rękopisów znajdujących się w Bibliotece Polskiej. Część zbiorów zmikrofilmowano (m.in. mickiewicziana). Sfinansowano również wówczas remont budynku.

Talko działał w stowarzyszeniach kulturalnych. Był członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, a od 1994 r. jego prezesem, współorganizował stowarzyszenie „Wspólnota Francusko-Polska”, skupiającego Francuzów polskiego pochodzenia, której był prezesem (1984-2003). Angażował się w umacnianie więzi między krajem a Polonią, za co został uhonorowany nagrodą Fidelis Poloniae. Za zasługi dla kultury polskiej na emigracji otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002).

Zmarł 22 lipca w Paryżu. Został pochowany na Cmentarzu Polskim w Montmorency pod Paryżem, w kwaterze należącej do Towarzystwa Historyczno-Literackiego, gdzie spoczywają poprzedni dyrektorzy Biblioteki Polskiej w Paryżu.

J.S.

Zob. też:

Gałkowski Adam: Leszek Talko (1916-2003) – społecznik z powołania, bibliotekarz z przypadku. W: Kustosze zbiorów polskich za granicą. Warszawa: Wydaw. SBP, 2013, s. 199-213. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13)

Szubert Aleksandra: Talko Leszek. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement IV. Warszawa : Wydaw. SBP, 2016, s. 269-270.


Fotografia Leszka Talki dzięki uprzejmości Biblioteki Polskiej w Paryżu ©SHLP/BPP
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP