Polecamy

45 rocznica śmierci Marii Kazimiery Pisarskiej

Data dodania: 17.07.2023

45 rocznica śmierci Marii Kazimiery Pisarskiej

17 lipca 2023 r. mija 45. rocznica śmierci Marii Kazimiery Pisarskiej (1905-1978), bibliotekarki, bibliografa, kierowniczki Zakładu Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej Leśnictwa w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie.

Maria Kazimiera Pisarska urodziła się 2 stycznia 1905 r. w Goworowie, w woj. ostrołęckim. W 1923 r. ukończyła Gimnazjum Humanistyczne w Łodzi. W latach 1925-1930 studiowała historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra filozofii. Po ukończeniu 3-miesięcznego kursu bibliotekarskiego na UW odbyła praktykę w Bibliotece Publicznej w Łodzi. Następnie w latach 1932-1934 pracowała w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy, a w październiku 1934 r. została zatrudniona na stanowisku bibliotekarza-referendarza w Instytucie Badawczym Lasów Państwowych, gdzie od podstaw współtworzyła księgozbiór naukowy Instytutu. Pracowała tam do września 1939 r. 12 maja 1937 r. zdała egzamin bibliotekarski na stanowisko w I kategorii w państwowej służbie bibliotecznej. W czasie wojny pracowała w Bibliotece Narodowej (Staatsbibliothek), pełniąc funkcję zastępcy kierownika Działu Katalogów. Powstanie Warszawskie przeżyła w mieście, a po nim przeszła obóz w Pruszkowie, skąd została wywieziona do pracy przymusowej w fabryce zbrojeniowej w Berlinie.

Po powrocie w 1945 r. podjęła pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Łodzi, następnie, krótko, w Bibliotece Ministerstwa Spraw Zagranicznych i w Państwowym Muzeum Zoologicznym w Warszawie. 1 sierpnia 1948 r powróciła do pracy w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie na stanowisko kierownika Biblioteki. Od 1950 r. kierowała Działem Dokumentacji i Informacji Naukowo-Technicznej, a od 1965 r. - Zakładem Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej Leśnictwa. W 1959 r. przyznano jej stanowisko adiunkta, w 1963 r. powołano ją na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, a w 1973 r. - na stanowisko docenta. Została również członkiem Kolegium Instytutu Badawczego Leśnictwa. Była wybitnym znawcą piśmiennictwa leśnego i zgromadziła największy w kraju, 50-tysięczny księgozbiór z tej dziedziny. Brała udział w pracach normalizacyjnych w Komisji Słownictwa Leśnego Polskiego Towarzystwa Leśnego, w Podkomisji Słownictwa Leśnego i Komisji Bibliograficzno-Bibliotecznej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Opiniowała projekty norm bibliograficznych opracowywane przez Instytut Bibliograficzny Biblioteki Narodowej, była autorką normy PN/N-01153 dotyczącej kompozycji typograficznej bibliografii bieżącej dziedzin i zagadnień. Na emeryturę przeszła z końcem 1974 r.

M. Pisarska była inicjatorką „Bibliografii Polskiego Piśmiennictwa Leśnego” zawierającej piśmiennictwo polskie i polonika zagraniczne i współtworzyła jej cztery tomy za lata 1945-1958. Od 1949 r. rozpoczęła wydawanie kwartalnika „Wykaz Ważniejszych Przybytków Biblioteki Instytutu Badawczego Leśnictwa”, a rok później zaczął się ukazywać „Przegląd Bibliograficzny (później Dokumentacyjny) Leśnictwa. W 1959 r. rozpoczęła redagowanie miesięcznika „Nowości Piśmiennictwa Leśnego”, a w latach 1965-1973 współredagowała „Biuletyn Informacyjny IBL”. Publikowała artykuły w czasopismach: „Sylwan”, „Las Polski”, „Prace Instytutu Badawczego Leśnictwa”, „Bibliotekarz”, „Aktualne Problemy Dokumentacji”. W sumie opublikowała ok. 40 pozycji (artykuły, bibliografie, informatory).

Od 1934 r. należała do Związku Bibliotekarzy Polskich (później SBP) a w latach 1949-1960 była skarbnikiem w Zarządzie Głównym SBP i członkiem referatu międzynarodowego. Działała w stowarzyszeniu „Rodzina Leśnika”, „Polskim Towarzystwie Leśnym”. Była ławnikiem w Wojewódzkim Sądzie dla m. st. Warszawy.

Odznaczona została Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorową odznaką SBP, Srebrną Odznaką Polskiego Towarzystwa Leśnego i Złotą Odznaką Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Zmarła 17 lipca 1978 r., pochowana została na Cmentarzu Prawosławnym przy ul. Wolskiej w Warszawie.

I.W.

Zob. też:

Bielecka-Fȍrdȍs Ewa: Pisarska Maria Kazimiera. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: Wydaw. SBP, 2000, s. 124-125

Bielecka-Fȍrdȍs Ewa: Maria Kazimiera Pisarska (1905-1978) - kierowniczka Instytutu Badawczego Leśnictwa. W: Bibliotekarze bibliotek specjalnych. Warszawa: Wydaw. SBP, 2007, s. 77-83. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 10)
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP