Polecamy

15 rocznica śmierci Zofii Umerskiej

Data dodania: 12.07.2023

15 rocznica śmierci Zofii Umerskiej

12 lipca 2023 r. mija 15 rocznica śmierci Zofii Umerskiej (1947-2008), zasłużonej bibliotekarki, dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, poetki, malarki.

Karierę zawodową rozpoczęła w marcu 1970 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ursusie. W 1972 r. została przeniesiona na stanowisko kierownika Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 64 w dzielnicy Ochota. W 1981 r. ukończyła studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. W październiku 1982 r. rozpoczęła pracę na stanowisku instruktora w ośrodku metodycznym dla bibliotek dziecięcych przy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy. 15 grudnia 1983 r. powołano ją na stanowisko wicedyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota, której dyrektorem została w 2002 r.

Była inicjatorką usługi bibliotecznej „Książka na Telefon”, publikowania bibliotecznego periodyku „Biuletyn Informacyjny Bibliotek”, później „Bibliomaniaka”, opracowała ambitny plan całkowitej komputeryzacji działalności placówek bibliotecznych, postarała się, aby w każdej bibliotece na Ochocie czytelnicy mieli dostęp do internetu, dbała o właściwy wizerunek biblioteki i potrzeby czytelników.

Działała aktywnie w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Była wiceprzewodniczącą Zarządu Okręgu Stołecznego SBP (1994-1997), sekretarzem Zarządu (1997-2002), pełniła funkcję przewodniczącej Koła SBP na Ochocie, była członkiem Komisji Odznaczeń i Wyróżnień ZG SBP, podejmowała się różnych, często pracochłonnych, działań w SBP. Za swoją działalność i zasługi otrzymała w 1997 r. Honorową Odznakę SBP.

Podejmowała liczne inicjatywy społeczne: weszła w skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gabriela Narutowicza – była autorką i kaligrafem tekstu złożonego pod cokołem pomnika, przygotowała akt erekcyjny pod pomnik Marii Skłodowskiej-Curie, angażowała się w kolejne edycje konkursu „Warszawa w kwiatach”, „Mironalia” (poświęconego Mironowi Białoszewskiemu), była aktywną działaczką Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, należała do Klubu Honorowych Krwiodawców, lubiła pomagać ludziom, lubiła dzieci i zwierzęta, wzruszało ją ludzkie nieszczęście.

Była poetką (tomiki: Rymowisko, Wiosenne myśli), lubiła rysować i malować.

Za swoją pracę i działalność społeczną otrzymała liczne odznaczenia i wyróżnienia. Oprócz wspomnianej Honorowej Odznaki SBP, otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi (1998), Złoty Krzyż Zasługi (2002), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1987), Człowiek Roku na Ochocie (2001), Zasłużony dla Kultury Polskiej (2007).

M.S.-C.

Zob. też:

Saffarini Janina: Zofia Umerska (1947-2008). W: Teoretycy i praktycy polskiego bibliotekarstwa, Warszawa: Wydaw. SBP, 2012, s. 211-217. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 12).

Kozak Katarzyna: Przyszliśmy tu na chwilę.... "Bibliomaniak" 2008, nr 3/4.

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP