29 czerwca 2023 r. przy ulicy Towarnickiego, między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1, na miejscu planowanej Biblioteki Nowej dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Bożena Janda, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podpisali list intencyjny w sprawie budowy obiektu. W uroczystości uczestniczyli także wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec oraz architekt miejski Janusz Sepioł, a także mieszkanki i mieszkańcy miasta.
Budowa Biblioteki Nowej jest znaczącą inwestycją w staraniach Rzeszowa o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. Warto przypomnieć, że od kilkudziesięciu lat nie powstał
w mieście żaden nowoczesny obiekt z przeznaczeniem na siedzibę instytucji kultury.
„Mam nadzieję, że za kilka lat stanie tu budynek biblioteki nawiązujący do najlepszych rozwiązań światowych
w zakresie architektury bibliotecznej – mówi Bożena Janda. – By był nie tylko wypożyczalnią książek, ale miejscem spotkań, odpoczynku i relaksu”.
Bibliotekarki i bibliotekarze zadbali, aby osoby uczestniczące w wydarzeniu miło spędziły czas. Teatr Kokon zaproponował interaktywne przedstawienie o mocy płynącej z czytania, a przedszkolaki zaprezentowały przygotowane wcześniej układy taneczne. W kilku strefach na uczestników czekały atrakcje: malowanie ekotoreb, warsztat robienia wachlarzy z nut, maty do gier i zabaw plastycznych. Na wydarzeniu bibliotecznym nie zabrakło książek – można było odpocząć w czytelni plenerowej lub przygarnąć interesującą lekturę w ramach bookcrossingu. Zainteresowaniem cieszyło się stanowisko
z eksperymentami Centrum Nauki Łukasiewicz.
Ogromne wrażenie zrobiły na uczestnikach setki rysunków dzieci z rzeszowskich przedszkoli i szkół przedstawiające wizję Rzeszowa przyszłości. Wszystkie prace zostały przyklejone do kilkudziesięciometrowego pasa materiału, a następnie zwinięte w rulon i będą umieszczone w kapsule czasu. Za kilkanaście lat sprawdzimy, czy wizje najmłodszych mieszkańców się urzeczywistniły.
Tekst: Barbara Pawlikowska