Polecamy

20 rocznica śmierci Stefana Czai

Data dodania: 03.07.2023

20 rocznica śmierci Stefana Czai

3 lipca 2023 r. mija 20 rocznica śmierci Stefana Czai (1943-2003), bibliotekarza, st. kustosza dyplomowanego, dyrektora Biblioteki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1986-2003).
Urodzony 1 września 1943 r. w Sadkach (pow. wyrzyski, woj. bydgoskie), w 1962 r. ukończył liceum pedagogiczne w Ostródzie, a w 1967 r. studia historyczne na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu. Pracę zawodową rozpoczął we wrześniu 1967 r. w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Olsztynie, ale już od 1 listopada zatrudnił się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. W 1971 r. został kierownikiem Oddziału Magazynów i Konserwacji Zbiorów. W 1973 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora. W tym roku uzyskał też tytuł bibliotekarza dyplomowanego. W 1985 r. awansował na stopień st. kustosza dyplomowanego. W latach 1986-2003 pełnił funkcję dyrektora Biblioteki UMK.

Od 1981 r., w ramach doskonalenia zawodowego odbywał wizyty studyjne w bibliotekach europejskich. Nawiązane kontakty prowadziły często do bliskiej współpracy. Taki charakter miały relacje z instytucjami niemieckimi: Deutsches-Polen Institut w Darmstadt oraz bibliotekami w Getyndze i Marburgu. W efekcie powstała m.in. czterotomowa bibliografia stosunków polsko-niemieckich w zakresie kultury. Podobnie owocne były kontakty nawiązane na przełomie wieków z Biblioteką Uniwersytetu w Wilnie.

Krąg zainteresowań zawodowych Stefana Czai był szeroki: organizacja i modernizacja bibliotek, ochrona i konserwacja zbiorów, prawo biblioteczne, status zbiorów poniemieckich w polskich bibliotekach. Szczególne miejsce zajmowało budownictwo biblioteczne. W tym zakresie był uznanym autorytetem. Opiniował wiele planów budowy i rozbudowy bibliotek w Polsce, m.in. Biblioteki Jagiellońskiej i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, a jego recenzje były wysoko cenione.

Prowadził działalność publicystyczną i dydaktyczną. Opublikował ok. 200 artykułów w czasopismach bibliotekarskich, uczelnianych i prasie toruńskiej. Prowadził konwersatoria oraz ćwiczenia z zakresu organizacji i zarządzania bibliotekami na toruńskim kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa.
Ta szeroka działalność sprawiła, że był postacią znaną i cenioną zarówno na macierzystej uczelni, jak i w środowisku bibliotekarskim, które wybierało go do wielu ważnych gremiów zawodowych. I tak w latach 1989-1991 przewodniczył Konferencji Dyrektorów Szkół Wyższych MEN, od 1992 r. brał udział w pracach Zespołu Biblioteki Narodowej do przygotowania nowej ustawy o bibliotekach. Był też członkiem komitetów redakcyjnych „Przeglądu Bibliotecznego” i „Roczników Bibliotecznych”.
Zmarł 3 lipca 2003 r. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

E.S.-M.

Zob. też:

Bogłowska Anna: Stefan Czaja (1943 – 2003). W: Teoretycy i praktycy polskiego bibliotekarstwa. Warszawa: Wydaw. SBP, 2012, s. 38-47. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t.12)

Bogłowska Anna, Tondel Janusz: Stefan Czaja. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa : Wydaw. SBP, 2010, s. 49-50.

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP