Dzięki realizacji projektu Książnicy Beskidzkiej "Młodzieżowe UKD" bibliotekarze mogą zdobyć kolejne umiejętności w zakresie pracy z młodzieżą.
Ta grupa użytkowników biblioteki jest bardzo wymagająca i stosunkowo rzadko zagląda do biblioteki, ponieważ potrzebuje specjalnie przygotowanej oferty. Szkolenia mają zatem na celu podnieść umiejętności bibliotekarzy w zakresie skuteczniejszego kreowania działań biblioteki adekwatnych do tej grupy użytkowników.
Dotychczas odbyły się dwa szkolenia.
Mając na uwadze fakt, że to na zespole pracowników spoczywa odpowiedzialność efektywnego realizowania oferty biblioteki, projekt rozpoczął się szkoleniem poświęconym zarządzaniu zespołem, tak by dalsza współpraca opierała się na wspólnym rozwiązywaniu problemów, pozwalającym na zrealizowanie założeń.
Podczas szkolenia uczestnicy poznali nowoczesne techniki zarządzania zespołem, motywowania ludzi oraz sposoby zwiększenia efektywności osobistej w pracy. Dowiedzieli się, jak skutecznie delegować i egzekwować zadania. Poznali własne predyspozycje komunikacyjne oraz skuteczne techniki asertywności w komunikacji. Nauczyli się diagnozować problemy oraz motywować zespół według określonych narzędzi oraz poprzez wartości.
W czasie szkolenia uczestnicy poznali zalety grywalizacji oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz gier planszowych w pracy z młodzieżą, ale i nie tylko. Bibliotekarzom zaprezentowano możliwości wykorzystania platform do tworzenia quizów poświęconych historii regionu czy dorobku twórców lokalnych, które z powodzeniem można stosować w edukacji regionalnej.
W praktyczny sposób uczestnicy przećwiczyli platformę Kahoot, wymyślając swoje pierwsze quizy. Tworzenie quizów jest jednak na tyle uniwersalnym narzędziem, że w taki sposób można zgamifikować dowolny temat.
Szkolenie odbyło się w ramach bloku tematycznego: U jak Upowszechnianie wiedzy o regionie.
Kolejne szkolenia w ramach projektu odbędą się po wakacjach.
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
Projekt realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Portal sbp.pl objął wydarzenie patronatem medialnym