Polecamy

"Kaliszanin" w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej

Data dodania: 27.06.2023

W czwartkowe przedpołudnie (22 czerwca 2023) Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprosiła na sympozjum poświęcone digitalizacji i dostępności cyfrowej „Kaliszanina. Gazety miasta Kalisza i jego okolic”.

Wydawane w latach 1870–1892 czasopismo, dotąd zdekompletowane i rozproszone po wielu instytucjach, od kilku miesięcy można przeglądać na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

W grudniu 2021 r. Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu w ramach jednego z projektów zakupił od Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Petersburgu skany „Kaliszanina”.

Wykład wprowadzający „Prasa regionalna XIX wieku i warsztat historyka literatury” wygłosił prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk, prodziekan do spraw nauki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, który na wybranych przykładach omówił znaczenie i funkcje XIX-wiecznych czasopism w kontekście badań literackich.

Reprezentujący Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Bogdan Hojdis przybliżył początki starań o digitalizację „Kaliszanina” podejmowane już w 2014 r.

Adam Cankudis z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, odpowiedzialny za część informatyczną projektu, w wystąpieniu „Węzeł Filologiczny: biurko badacza” omówił bardzo szczegółowo sposób digitalizacji oraz udostępniania „Kaliszanina”.

Dr Ewa Kuśmierek z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w swoim wystąpieniu skupiła się na projekcie DARIAH-PL finansowanym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Monika Sobczak-Waliś, kierowniczka Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych w MBP, przybliżyła okoliczności powstania pisma, sylwetki jego redaktorów, a także problematykę podejmowaną na łamach periodyku.

Prelegenci sympozjum na temat digitalizacji "Kaliszanina"

Spotkanie otworzył i moderował Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.

Sympozjum towarzyszyła wystawa „Ale numer! Sensacje z Kalisza” prezentowana do końca sierpnia w Galerii 66, którą przygotowali Monika Sobczak-Waliś, Arkadiusz Błaszczyk, Mateusz Halak i Robert Kuciński. Ekspozycja, wpisana w program obchodów Święta Miasta Kalisza, przybliża karty „Kaliszanina” z lat 1870-1892, specjalną uwagę poświęcając dziewięciu anonsom. Z pożółkłych kart wyłuskała je Monika Sobczak-Waliś, natomiast Mateusz Halak nadał im oprawę graficzną w duchu dziewiętnastowiecznej satyry.

Zaprojektowane przez Arkadiusza Błaszczyka wielkoformatowe plansze pozwalają wczuć się w klimat ówczesnej prasy. Pomysłodawcą projektu jest Robert Kuciński. Ciekawostkę stanowi papierowy egzemplarz pisma ze zbiorów MBP z 1878 r. oraz nośniki cyfrowe i mikrofilmy, na których przechowywany jest „Kaliszanin”. Warto wspomnieć, że w początkach lat 90. XX w. staraniem Kaliskiej Fundacji Kultury ukazała się reedycja najstarszej kaliskiej gazety. Archiwalne numery pisma udostępnił dr Jerzy Wypych.

Relacja na stronie MBP w Kaliszu


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP