Polecamy

35 rocznica śmierci Marii Gutry

Data dodania: 03.06.2023

35 rocznica śmierci Marii Gutry

3 czerwca 2023 r. mija 35 rocznica śmierci Marii Gutry (1899-1988), nestorki polskiego bibliotekarstwa dla dzieci, popularyzatorki  i pionierki badań czytelnictwa dzieci.

Urodziła się w Warszawie w 1899 r. w rodzinie urzędniczej (jej bratem był znany bibliotekarz Czesław Gutry), maturę zdała w 1919 r., a następnie studiowała polonistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Uzdolnienia pedagogiczne i pasja społeczna skłoniły ją do podjęcia nauki w Studium Pracy Społeczno-Oświatowej Wolnej Wszechnicy Polskiej. Praktykę odbywała w bibliotece dla dzieci w Paryżu. Uczestniczyła w wycieczkach studyjnych do bibliotek europejskich (Berlin, Praga, Wiedeń, Bruksela, Kopenhaga, kilka miesięcy poznawała biblioteki Szwajcarii).

Pracę zawodową rozpoczęła w 1920 r. w Sekcji Bibliotecznej Departamentu Naukowo-Szkolnego Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych. Od 1927 r. prowadziła Bibliotekę Wzorcową dla Dzieci, a od 1936 kierowała samodzielnie Sekcją Biblioteki dla Dzieci w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, w ramach której powstał Dział Muzealno-Doświadczalny, warsztat pracy dla naukowców zajmujących się literaturą dla dzieci, pedagogów, wydawców, bibliotekarzy. Równolegle prowadziła wykłady z literatury dla dzieci w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Po zamknięciu bibliotek warszawskich w 1939 r. przystąpiła do pracy konspiracyjnej w Armii Krajowej (pseud. Julia). Uczestniczyła w zabezpieczeniu cennych dokumentów z Biblioteki m.st. Warszawy i Biblioteki Politechniki Warszawskiej. Po upadku Powstania Warszawskiego została wywieziona do Niemiec. Była więźniarką pięciu obozów niemieckich.

Po powrocie z Niemiec do Warszawy w listopadzie 1945 r. objęła zajmowane przed wojną stanowisko w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy. Działała także w Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Zakładała biblioteki, rozwijała czytelnictwo dzieci w zakładach opieki, świetlicach i szkołach, prowadziła kursy zawodowe dla bibliotekarek.

W 1954 r. została powołana przez ministra Kultury i Sztuki na stanowisko wizytatora w Centralnym Zarządzie Bibliotek, które zajmowała do emerytury. Opracowywała dokumenty legislacyjne oraz pomoce metodyczne dla działów dziecięcych w bibliotekach publicznych. Uczestniczyła w Komisji Oceny Książek dla bibliotek szkolnych resortu oświaty. Współpracowała w przygotowaniu podręczników dla szkół podstawowych.

W bogatym dorobku piśmienniczym Marii Gutry mieszczą się podręczniki dla słuchaczy kursów i szkół bibliotekarskich, artykuły dotyczące pracy bibliotekarzy dziecięcych, historii i organizacji bibliotek, czytelnictwa i twórczości dla dzieci. Rozumiała i kochała dzieci. Została przez nie udekorowana Orderem Uśmiechu.

K.K.

Zob. też:

Białkowska Barbara, Kuźmińska Krystyna: Maria Gutry (1899-1988). W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego. Warszawa : Wydawnictwo SBP, 1999, s. 11-24. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 6)

Kuźmińska Krystyna: Gutry Maria. W: Słownik pracowników książki polskiej. Supl. 2. Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2000, s. 59-60.

Skrobiszewska Halina: Pani Maria Gutry – ktoś, komu się udało, „Przegląd Biblioteczny” 1989, z. 4, s. 297-304.

 

 

 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP