Jutro Dzień Dziecka, z zasady radosne święto, jednak jak wiemy dzieciństwo może mieć różne oblicza i niekoniecznie kojarzy się wielu dorosłym z czasem beztroski. Nie chcemy uderzać w smutne tony, ale pragniemy zwrócić uwagę na to, że każdy wiek ma swoje problemy. Również z okresem dzieciństwa i dorastania wiąże się wiele kwestii mających wpływ na rozwój, poczucie własnej wartości, relację z innymi czy światem.
Przygotowaliśmy krótki przegląd pozycji książkowych Wydawnictwa SBP, które pozwolą na pogłębienie wiedzy z zakresu literatury oraz tematyki okołorozwojowej.
O tożsamości, braku samoakceptacji, zgodzie na inność oraz siebie:
Aleksandra Korczak, Zgoda na siebie. Przełamywanie imperatywu socjalizacji w cyklu o Muminkach autorstwa Tove Jansson (link)
Przegląd dla bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców podzielony na pięć rozdziałów, porządkujących recenzje według praktycznego klucza bibliotecznego:
Hanna Diduszko, Wiedza, wzruszenia, refleksje, zabawa, opowieści. Recenzje wybranych książek dla dzieci i młodzieży (2002-2020) (link)
O rewolucji, któa dokonała się w ostatnich latach na rynku wydawniczym, gdzie do głosu doszły niewielkie "lilipucie" wydawnictwa tworzące wysokiej jakości książki dla dzieci - wysmakowane edytorsko i graficznie, intrygujące treściowo, przeciwstawiające się Disneyowskiemu kiczowi:
O sposobach ukazwywania historii w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, pamięci i postpamięci, najbardziej palących problemach współczesności:
Katarzyna Wądolny-Tatar, Narracje (re)konstrukcyjne, narracje interwencyjne, literackie reprezentacje dzieciństwa (link)
O tym przed czym chcemy chronić, a jest niodłącznym elementem życia - monografia poświęcona śmierci w literaturze dziecięcej od pozycji tradycyjnych po współczesne:
Katarzyna Slany, Śmierć w literaturze dziecięcej i młodzieżowej (link)
Garść historii literatury włoskiej w opozycji do amerykańskiej, któa nas zalewa. Warto sobie przypomnieć po znane i mniej znane tytuły:
Katarzyna Biernacka-Licznar, Serce Pinokia. Włoska literatura dla dzieci i młodzieży w Polsce w latach 1945-1989
Jak nie dinozaury to zwierzęta - ważny temat dla najmłodszych. O znaczeniu kontaktu człowieka ze zwierzętami w terapiach wiemy, można spojrzeć też pod tym kątem na literaturę dziecięcą i młodzieżową:
Stanisława Niedziela, Zwierzyniec literacki (link)
O książce religijnej i motywie sacrum w literaturze, bo dzieciństwo to czas zadawania pytań, wątpienia w słowa dorosłych i poszukiwanie oparcia w jakichś wartościach. Czy religijnych? Sprawdź:
Grażyna Lewandowicz-Nosal, Ślady sacrum w literaturze dla dzieci. Studia i szkice (link)
Przegląd dobrej literatury na koniec - bo w natłoku różnych nowości zawsze się o czymś zapomni:
Warto mieć w bibliotece. Książki dla dzieci 2010-2014 (link)