Zakończyły się działania związane z ogólnopolską akcją Kwietniowi Antypiraci, której 7. edycja przebiegała pod hasłem „Odporni na epidemię dezinformacji”.
Rozprzestrzeniające się w sieci internetowej fake newsy stały się bardzo szkodliwym i groźnym zjawiskiem, na które żyjąca online młodzież narażona jest szczególnie. „Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych” jest jednym z priorytetowych zadań wyznaczonych przez kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.
W realizacji działań Kwietniowych Antypiratów wspierali Patroni Medialni: redakcje czasopism dla nauczycieli Biblioteka w Szkole i Dyrektor Szkoły wraz z wydawnictwem Wolters Kluwer, portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, lokalne media Radio PiK i TVP3 Bydgoszcz, a ze strony świata nauki Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku.
Kwietniowi Antypiraci jak zwykle rozpoczęli działania w marcu (pisaliśmy o tym tutaj: Kwietniowi Antypiraci spotkali się online w marcu). W kwietniu odbył się finał akcji, który łączy się ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich i Światowym Dniem Własności Intelektualnej 23 kwietnia.
W ramach akcji powstało wiele lapbooków, które trafiły do szkolnych bibliotek. Fotograficzne i filmowe relacje oraz teksty sprawozdań można zobaczyć na stronie akcji.
Podsumowaniem działań była ewaluacja dokonana za pomocą ankiety przygotowanej na zakończenie akcji. Na pytania odpowiedzieli szkolni koordynatorzy zespołów, które przygotowały lapbooka. Oto wnioski:
tekst: Anna Puścińska, ogólnopolski koordynator akcji Kwietniowi Antypiraci
Strona akcji: blog Biblioteki Pedagogicznej we Włocławku
Akcja objęta patronatem medialnym portalu sbp.pl