Polecamy

30 rocznica śmierci Heleny Kozerskiej

Data dodania: 15.04.2023

30 rocznica śmierci Heleny Kozerskiej

15 kwietnia 2023 r. mija 30 rocznica śmierci dr hab. Heleny Kozerskiej (1903-1993), która przez ćwierć wieku (1949-1974) związana była z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie.

Urodziła się 13 maja 1903 r., w Masłowie (pow. śremski) jako najmłodsze z dzieci Ignacego Łuczaka i Weroniki z Klemmów, właścicieli dużego gospodarstwa rolnego. Zdolności i zapał do nauki sprawiły, że w 1930 r., mimo przeszkód, ukończyła studia na Uniwersytecie Poznańskim, a jej praca magisterska, wyróżniona brązowym medalem UP, została opublikowana.

W 1931 r., dzięki stypendium z Funduszu Kultury Narodowej podjęła badania nad dziejami Towarzystwa Demokratycznego Polskiego (1832-1848), m.in. w bibliotekach i archiwach Paryża. W latach 1932-1934 pracowała w Bibliotece Kórnickiej, opracowując rękopisy. Jednocześnie pisała biografię Wiktora Heltmana, jednego z przywódców TDP. Na jej podstawie, w 1935 r. uzyskała stopień doktora filozofii. Wtedy też, została żoną Stanisława Kozerskiego, inżyniera leśnika i przeniosła się do Warszawy.

Zajmując się domem i wychowywaniem dzieci, publikowała artykuły, recenzje i biogramy oraz kontynuowała zbieranie materiałów do monografii o TDP. Wybuch wojny zniweczył te plany. Przepadły prace złożone w wydawnictwach, spłonął warsztat naukowy. Po opuszczeniu stolicy zamieszkała z dziećmi na poznańskiej wsi i tam spędziła pierwsze powojenne lata.

W 1949 r. wróciła do Warszawy i rozpoczęła pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej jako kierownik Oddziału Rękopisów, który po zniszczeniach wojennych tworzyła od podstaw. Szybko zdobyła uznanie środowiska i w 1956 r. weszła w skład Dyrekcji BUW. Wówczas z jej inicjatywy powstał Referat Prac Naukowych i Wydawniczych, a od 1959 r. zaczęto publikować serię wydawniczą „Prace Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”. W latach 1961-1966, dr H. Kozerska pełniła funkcję wicedyrektora BUW do spraw zbiorów specjalnych. Nie zaniedbywała przy tym pracy naukowej. W 1960 r. ukazały się jej Straty w zbiorze rękopisów w BUW w czasie I i II wojny światowej, a w 1963 r. Katalog rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (t. 1, opracowany z Wandą Stummer). Była też współautorką kolejnych tomów cyklu. Zwieńczeniem jej osiągnięć naukowych stała się rozprawa Warszawska Biblioteka Uniwersytecka w latach 1832-1871. Biblioteka Rządowa - Okręgu Warszawskiego - Główna, za którą w 1968 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych.

Działała na wielu innych polach, w tym: prowadziła wykłady z wiedzy o książce rękopiśmiennej w Katedrze Bibliotekoznawstwa UW, brała udział w pracach Związku Nau-czycielstwa Polskiego i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (pełniąc w tym ostatnim funkcje wiceprzewodniczącej ZG SBP oraz przewodniczącej Komisji Wydawniczej i Historycznej). Była też członkiem Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych przy Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego (1962-1974).

W 1974 r. przeszła na emeryturę, a w 1975 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 15 kwietnia 1993 r. Spoczywa na Cmentarzu Po-wązkowskim w Warszawie.

E.S-M

Zob. też:

Tyszkowa Maria: Helena Kozerska - twórca i organizator Oddziału Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W: Znawcy rękopisów. Warszawa: Wyd. SBP, 2002, s. 20-28. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 7).

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP