Polecamy

Oto „Miś” – wystawa czasopisma „Miś” ze zbiorów MBP w Opolu

Data dodania: 07.04.2023

Oto „Miś” – wystawa czasopisma „Miś” ze zbiorów MBP w Opolu

Oto „Miś” – wystawa czasopisma „Miś” ze zbiorów MBP w Opolu dostępna do 29 kwietnia 2023 roku w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Minorytów 4.

Historia czasopisma "Miś"

„Miś” był pierwszym czasopismem dla dzieci jakie ukazało się po wojnie. Pismo publikowano w latach 1957-2010 w Warszawie. Twórcą „Misia” oraz redaktorem naczelnym od 1957 do 1971 roku był Czesław Janczarski. Później funkcję pełniła Barbara Lewandowska. Polskie czasopismo dla dzieci było wzorowane na francuskim piśmie „Roudoudou”. Janczarski na potrzeby czasopisma zaczął pisać opowiadania o Misiu Uszatku, natomiast Zbigniew Rychlicki, który także odpowiadał za oprawę graficzną czasopisma, narysował postać Uszatka.

Koncepcja graficzna

Czasopismo miało przeważnie stały układ tekstowy: krótkie opowiadania cykliczne z grupą wspólnych bohaterów, liczne historie obrazkowe, łatwe w odbiorze wiersze i zagadki oraz kartonowe wkładki do sklejania z projektami gier, zabawek czy drobnych upominków. Systematycznie zamieszczano przeznaczone do wycięcia, bogato ilustrowane książeczki, najczęściej krótkie opowiadania, legendy, baśnie czy wiersze. Charakterystyczną rzeczą w czasopiśmie była podwójna numeracja stron (numerowi strony odpowiadała liczba rysunków symbolizujących zwierzęta lub rośliny), co pomagało w nauce liczenia.

Tematyka

Pismo propagowało aktywność fizyczną, utożsamiając ją najczęściej z zabawą ruchową. W tekstach często posługiwano się pytajnikami i wykrzyknieniami, co miało skutkować efektywniejszym pobudzeniem emocjonalnym młodych czytelników. Przedstawiane i opisywane zdarzenia prezentowane były głównie w kontekście związków i relacji rodzinnych. W 1969 r. wprowadzono dział „Odpowiedzi uczonej sowy”, w którym tłumaczono różnego rodzaju pojęcia i terminy za pomocą prostych słów i rysunków. Na łamach czasopisma informowano o nowych książkach dla najmłodszych. Na stronach periodyku publikowano stałe rubryki: „Co dzieci widziały na spacerze”, „Przez Misiowe Okienko”, „Kto pomoże Misiowi odgadnąć?”.

Czytając „Misia”, dziecko uczyło się empatii i codziennego życia w domu, przedszkolu oraz na wakacjach; przez czytanki poznawało proste czynności życia codziennego; uczyło się wycinania, kolorowania oraz rozwiązywania zagadek czy rebusów.


Zdjęcie-kolaż przedstawiające uśmiechniętego Misia uszatka wyciętego z kartonu i naspi Oto Miś.

 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP