Polecamy

Konferencja "Wyzwania współczesnych bibliotek" - relacja 2. dzień 27.03.2023

Data dodania: 30.03.2023

Konferencja

Drugi dzień bezpłatnej konferencji „Wyzwania współczesnych bibliotek” przyciągnął grono zainteresowanych nieco inne niż poprzedni. Jedną z przyczyn była odmienna tematyka wystąpień, która rozszerzyła zakres wyzwań stawianych przez nasze czasy bibliotekom.

Przygotowaliśmy bowiem wystąpienia dotyczące umiejętnego wykorzystywania statystyk w rzecznictwie, oferty bibliotek na rzecz uchodźców, cyberbezpieczeństwa oraz proekologicznych działań.

Zaangażowanie społeczne

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował napływ uchodźców do naszego kraju. Osiedlali się oni nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach i wsiach między innymi takich jak Kokoszkowy, gdzie bibliotekę prowadzi Marcin Karwowski.

W swoim wystąpieniu przedstawił zmiany, które musiały być wprowadzone, by wesprzeć Ukraińców, a jednocześnie przyciągnąć ich do biblioteki.

Dotyczyły one pięciu obszarów: zbiorów (zakup ukraińskojęzycznego księgozbioru), usług (np. ukraińska wersja katalogu), wydarzeń (korzystanie z tłumacza, dwujęzyczne zaproszenia), obsługi (zaangażowanie rosyjskojęzycznych bibliotekarzy), dokumentów (np. tłumaczenie regulaminów, zapis bez numeru PESEL).

Zaangażowanie w los planety

Beata Gamrowska przygotowała dla nas przegląd proekologicznych działań bibliotek od tych najdrobniejszych po duże inwestycje.

Było więc o pasiekach na dachach bibliotek, swapach, czyli akcjach wymiany ubrań, biżuterii, ozdób oraz plantcrossingu, czyli wymianie roślin. Prelegentka pokazała też bogatą fotograficznie prezentację ekologicznych rozwiązań architektonicznych z całego świata, w tym z Polski.

Jak mówić liczbami

Bibliotekarze przyzwyczajeni są do prowadzenia mniej lub bardziej szczegółowych statystyk, a to GUS-y, a to sprawozdania dla ministerstwa albo AFB. Mimo jednak że obracamy się wśród tylu liczb, w niewielkim stopniu wykorzystujemy je w rzecznictwie.

Magdalena Paul zaprezentowała sposoby prezentacji danych liczbowych i procentowych. Na przykładzie wyników badania społecznego i ekonomicznego wpływu bibliotek zachęcała do projektowania badań użytkowników bibliotek, tak by ich nie zamęczyć zbyt częstą liczbą ankiet, ale zdobyć jak najwięcej danych, dzięki którym osiągniemy więcej celów.

Prelegentka zwróciła również uwagę, by w raportach i prezentacjach wyników ograniczać się do istotnych i wybranych kwestii, a nie całości badania. W wielości bowiem często ginie sens.

Jak ustrzec się przed cyberatakiem

Niezwykle istotnych wskazówek udzielił nam również Łukasz Wojciechowski, a dotyczyły one kwestii, którą często lekceważymy, czyli cyberbezpieczeństwa.

Opowiadając o ataku dokonanym na uczelnię, w której pracuje, podał trzy wskazówki pomagające zminimalizować ryzyko i w razie zagrożenia świadomie i metodycznie zadziałać.

Podstawowa zasada, którą wynieśliśmy z tego wykładu, to konieczność regularnego tworzenia kopii zapasowych, bo wycieki danych się zdarzają, ale trudniej, niż im przeciwdziałać, jest je odzyskać.

Nowoczesne technologie w bibliotekach – hublet

A skoro już jesteśmy przy technologiach, to Marcin Ptaszny z firmy Elibron, sponsora konferencji, zaprezentował hublet. Urządzenie, które może zastąpić zwykłe tablety, ponieważ różni się tym, że hublety są konfigurowane centralnie z poziomu menedżera aplikacji.

Jedna zmiana w aplikacji oznacza zmianę na wszystkich powiązanych hubletach. Możemy też ustawić wygląd interfejsu, informacje oraz programy, które mają być dostępne na urządzeniu.

Co najważniejsze, również w kontekście cyberbezpieczeństwa, hublet jest każdorazowo automatycznie czyszczony z danych użytkownika po zakończeniu korzystania z niego. Po więcej szczegółów zapraszamy do prezentacji firmy Elibron.

Galeria zdjęć 2. dnia konferencji

Krótki film dokumentujący wydarzenie na FB

Strona konferencji (program)


 Sponsor główny:

Logo firmy MOL Oprogramowanie dla bibliotek

Podziękowanie firmy MOL (pdf - 110 KB)

Sponsor:

 


Partner wspierający:

Logo firmy MPLC

Podziękowania od naszego partnera firmy MPLC (pdf - 104 KB)

 

 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP