Polecamy

55 rocznica śmierci Władysława Hordyńskiego

Data dodania: 04.01.2023

55 rocznica śmierci Władysława Hordyńskiego

4 stycznia 2023 r. minęła 55. rocznica śmierci Władysława Hordyńskiego (1908-1968), starszego kustosza dyplomowanego, muzykologa i bibliotekarza.

Urodził się w Rzeszowie. Początkowo studiował polonistykę i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1908 r. rozpoczął studia muzykologiczne. Niemal całe życie związany był z Biblioteką Jagiellońską (BJ), gdzie pracował od 1930 r., z przerwą na okres wojenny, gdy jako uchodźca, pracował w Bibliotece Akademii Rumuńskiej i Konserwatorium w Bukareszcie. Po powrocie w 1945 r. do kraju podjął pracę w dziale muzycznym BJ, a także okresowo w dziale rękopisów i starych druków. W 1958, po wyodrębnieniu muzykaliów w samodzielną jednostkę organizacyjną, został kierownikiem Oddziału Zbiorów Muzycznych oraz Pracowni Fototechnicznej BJ. Do 1962 r. sprawował nadto pieczę nad czytelnią zbiorów specjalnych.

Był pionierem nowoczesnego bibliotekarstwa muzycznego w Polsce. Przez ponad 30 lat gromadził, kompletował i uzupełniał muzykalia BJ, podjął pracę nad ich opracowaniem, zgromadził pokaźny księgozbiór podręczny, zapoczątkował płytotekę. Dzięki niemu powstała tam znaczna i cenna kolekcja chopinianów. Zajmował się ponadto szkoleniem przyszłych bibliotekarzy oraz studentów muzykologii, prowadził także działalność popularyzatorską na terenie BJ.

Współpracował z Komisją Muzykologiczną Polskiej Akademii Umiejętności, był członkiem Rady Naukowej oraz Sekcji Źródeł Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Od 1958 r. członkiem Komisji do Spraw Spadku po  I. J. Paderewskim. Działał w Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP).

Był autorem ponad 100 drobnych prac naukowych z zakresu muzykologii i bibliotekarstwa, w szczególności dotyczących  życia, twórczości i bibliografii F. Chopina. Był jednym z najwybitniejszych znawców rękopisów i autografów Chopina. Na czoło jego prac edytorskich wysuwa się seria „Faksymilowane wydanie autografów F. Chopina”, której był inicjatorem. Był również wybitnym znawcą w zakresie chronologizacji i datowania druków muzycznych XIX w. Zainicjował seryjną publikację „Katalog polskich druków muzycznych 1800-1863”, zdążył jednak zredagować tylko pierwszy zeszyt.

M.B.

Zob. też:

Chylińska Teresa: Władysław Hordyński 1908-1968, „Ruch Muzyczny” 1968 nr 4.

Hordyński Piotr: Władysław Hordyński (1908-1968), „Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej” 1969 nr 1-2.

Mietelska-Ciepierska Agnieszka: Władysław Hordyński. W: Encyklopedia Muzyczna PWM : Część biograficzna. T.4. Kraków 1993.

Mietelska-Ciepierska Agnieszka: Władysław Hordyński – muzykolog i bibliotekarz. W: Kustosze zbiorów specjalnych. Warszawa: SBP, 2004, s. 123-131 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 8).

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP