25 lutego minęła 45 rocznica śmierci Franciszka Sedlaczka (1894-1978), nauczyciela, bibliofila, znawcy i kolekcjonera ekslibrisów, przez ponad 40 lat związanego z bibliotekarstwem.
W latach 1933-1939 instruktor oświaty pozaszkolnej Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego do spraw bibliotek oraz organizator i wykładowca na kursach zawodowych i szkoleniach dla bibliotekarzy. Współpracował z Poradnią Biblioteczną ZBP. Po wojnie twórca i dyrektor Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie (1949 -1951), a potem w latach 1952-1968 wizytator i st. radca ds. bibliotek w Ministerstwie Kultury i Sztuki.
Autor licznych aktów normatywnych oraz instrukcji dotyczących organizacji sieci bibliotek publicznych, zasad wewnętrznej organizacji biblioteki, techniki bibliotecznej w zakresie gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów oraz budownictwa bibliotecznego i wyposażenia bibliotek.
Pisał też artykuły w czasopismach bibliotekarskich oraz skrypty dla bibliotekarzy m.in.: Pomieszczenie, sprzęt i urządzenie biblioteki. Opracował uwagi do wytycznych w sprawie budynków bibliotecznych L.Mc Colvina, wybitnego angielskiego znawcy w tej dziedzinie, które zostały opublikowane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Bibliotekarskich (IFLA) w organie Federacji „Libri”, a także w nr 9 „Bibliotekarza” z 1960 r. pt. O wytycznych dotyczących planowania lokali bibliotecznych. W oparciu o te uwagi opracował też tzw. Tablice Sedlaczka, w których przedstawił praktyczne normy będące wytycznymi dla bibliotek publicznych, przydatne do opracowania programu użytkowego budynków i lokali bibliotecznych.
Wstąpił do Związku Bibliotekarzy Polskich w 1933 r. Pełnił wiele funkcji w Zarządzie Głównym ZBiAP oraz SBP, jak też w różnych agendach tych organizacji. Od 1960 r., przez kilka kadencji, był wiceprzewodniczącym Komisji Budownictwa i Wyposażenia Bibliotek ZG SBP. Członek Honorowy SBP.
J.J.
Zob. też:
Pawlikowska Ewa: Twórca i organizator Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy – Franciszek Sedlaczek (1894-1978).W: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa: SBP, 1995, s.57-68 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 4).