Polecamy

10 rocznica śmierci Jadwigi Czachowskiej

Data dodania: 10.02.2023

 10 rocznica śmierci Jadwigi Czachowskiej

10 lutego 2023 roku mija 10 rocznica śmierci Jadwigi Czachowskiej (1922-2013), polonistki, bibliografa, profesora nauk humanistycznych, wieloletniej pracowniczki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Urodziła się we Lwowie. Ojciec Antoni Nowak-Przygodzki był adwokatem, matka Zofia z Gumowskich - lekarką. We Lwowie rozpoczęła szkołę średnią. W czasie wojny matka z dziećmi pozostała we Lwowie, ojciec przebywał w Warszawie. Po ukończeniu rosyjskiej dziesięciolatki została przyjęta na lwowski Uniwersytet im. Iwana Franki, gdzie studiowała romanistykę. Jednocześnie na tajnych kompletach studiowała polonistykę i pracowała jako kasjerka w sklepie. Działała w konspiracji (harcerstwo). W 1944 r. została aresztowana, ale po miesiącu rodzina zdołała ją wykupić z aresztu na Montelupich w Krakowie. W 1944 r. rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie Jadwiga rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które zakończyła w 1948 r. pracą magisterską o Antonim Sygietyńskim.

W 1948 r., działając w Związku Harcerstwa Polskiego, poznała swego męża Adama Czachowskiego. W 1949 r. podjęła pracę w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i tu pozostała do końca pracy zawodowej. Początkowo zajmowała się bibliografią zawartości czasopism literackich XIX w., a następnie czasopism lewicowych („Sygnały”, „Wiedza”, Nowe Życie”, Światło”). Współpracowała z zespołem przygotowującym nową edycję Literatury polskiej Gabriela Korbuta oraz Słownika współczesnych pisarzy polskich. W 1954 r. została adiunktem w Dziale Dokumentacji Naukowej Literatury Polskiej końca XIX i XX w. W 1963 r. uzyskała doktorat na podstawie pracy Gabriela Zapolska. Monografia biobibliograficzna. W 1967 r. została redaktorem naukowym „Polskiej Bibliografii Literackiej”. Rozwijała prace nad dokumentacją i metodologią bibliografii literackiej, czego ostatecznym efektem była habilitacja w roku 1981 na podstawie dorobku naukowego i monografii Rozwój bibliografii literackiej w Polsce. W 1991 r. otrzymała tytuł profesora.

Zainicjowała prace nad biobibliograficznym słownikiem pt. Współcześni pisarze polscy i badacze literatury (10 tomów wyd. w 1994-2007). Była współautorką trzytomowej bibliografii Literatura polska i teatr w latach II wojny światowej. Ponadto zajmowała się bibliografią książek wydanych poza cenzurą Literatura i krytyka poza cenzurą 1977-1989 (współaut. Beata Dorosz). Swoje bogate archiwum, zawierające m.in. korespondencję z pisarzami emigracyjnymi, przekazała Bibliotece Narodowej.

Za działalność na rzecz humanistyki polskiej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012).

Zmarła 10 lutego 2013 roku. Pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w grobie rodzinnym.

J.S.


Zob. też:

Głębicka Ewa: Jadwiga Czachowska (1922-2013). W: Organizatorzy, bibliografowie, dydaktycy, Warszawa : Wydaw. SBP, 2015, s. 43-55 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 14)

Nasze pierwsze lata. Wspomnienia dokumentalistów IBL PAN. Książka ofiarowana Prof. dr hab. Jadwidze Czachowskiej na dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin przez przyjaciół, pracowników, uczniów, Warszawa 2012.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP