W 2023 roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Wiele bibliotek, instytucji kultury i organizacji przygotowało lub przygotowuje specjalne działania związane z tym wydarzeniem.
Historia tkwi przecież w materiałach źródłowych, a tych w bibliotekach nie brakuje. Szczególnie więc warto zajrzeć do instytucji, które posiadają zbiory specjalne i, by uczcić ten moment, postanowiły zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców.
Gdzie zatem warto zajrzeć.
W Autorskiej Galerii Hol w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie możemy obejrzeć wystawę „Pamięci zwyciężonych”.
Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki, a o oprawę plastyczną zadbał Paweł Znamierowski.
Można na niej zobaczyć dokumenty rękopiśmienne oraz drukowane dokumenty życia społecznego –dotyczące ogłoszenia powstania, jego organizacji czy wezwania do walki. „Szczególne miejsce wśród nich zajmują pamiątki po stryjach Hieronima Łopacińskiego walczących w powstaniu – Antonim i Józefie oraz prezentowany po raz pierwszy w swej historii ekspozycyjny unikat – pieczęć powstańcza województwa średzkiego ukryta w spinkach do mankietów” – pisze Anna Oleszek, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki.
Wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki.
Szczegóły na stronie biblioteki
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi również wystawą rozpoczyna się cykl poświęcony obchodom rocznicy powstania realizowanym ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864".
Na wystawie „Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma” zobaczymy publikacje dotyczące przebiegu powstania, najważniejszych bitew, czołowych postaci powstania, a także losów zwykłych ludzi na tle zawirowań historii, ze szczególnym uwzględnieniem wątków łódzkich.
Koncepcja i realizacja należy do Działu Informacji Naukowej i Dział Zbiorów Regionalnych biblioteki.
Wystawę można oglądać do 9 lutego 2023. W kolejnych miesiącach będzie ona dostępna w innych bibliotekach województwa łódzkiego.
Szczegóły na stronie biblioteki
24 stycznia 2023 o godz. 17 zostaną zaprezentowane dwa unikatowe pamiętniki z powstania styczniowego znajdujące się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
O ich genezie, autorach i treści opowie dr Mariusz Balcerek.
Źródło: Grafika do artykułu Polona.pl