Polecamy

10 rocznica śmierci Jana Mielczarka

Data dodania: 08.01.2023

10 rocznica śmierci Jana Mielczarka

8 stycznia 2023 r. mija 10 rocznica śmierci Jana Mielczarka (1932-2013), bibliotekarza, zasłużonego dla rozwoju sieci bibliotek publicznych we Wrocławiu.

Urodził się 26 maja 1932 r. w miejscowości Dubidze w dawnym powiecie radomskim, w województwie częstochowskim. Po ukończeniu w 1952 r. Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1952-1956), uzyskując tytuł magistra filologii klasycznej. Znał łacinę, grekę, francuski, angielski i niemiecki.

Od kwietnia 1957 do września 1985 r. pracował w Dzielnicowej Bibliotece Publicznej Wrocław-Śródmieście na stanowisku dyrektora tej placówki. Należał do osób, które tworzyły podwaliny pod nowoczesną sieć bibliotek publicznych we Wrocławiu. Głównym problemem w tym okresie był stan lokali bibliotecznych, poziom pracy bibliotek, stan zbiorów, a także warunki pracy. Jan Mielczarek był bardzo zaangażowany w poprawę tego stanu. Zabiegał u władz dzielnicy o przydział lokali dla bibliotek, o środki finansowe na remonty i wyposażenie. Współpracował z architektami wnętrz, stając się w tej dziedzinie znawcą. Był autorem publikacji Planowanie rozbudowy sieci bibliotek publicznych na okres wieloletni (na przykładzie planu opracowanego dla dzielnicy Wrocław-Śródmieście („Materiały Metodyczne. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, WBP w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu” 1976, nr 2). Jako dyrektor dzielnicowej biblioteki przykładał dużą wagę do stanu zbiorów i warunków korzystania z nich przez czytelników. Pisał o tym w artykule Księgozbiór – świadectwo etyki bibliotekarskiej „Zeszyty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu” 1981, nr 3.

1 lipca 1959 r. został członkiem Kolegium Bibliotekarzy, powołanego przez Wydział Kultury Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia. Zadaniem Kolegium była kontrola i koordynacja pracy bibliotek dzielnicowych. Był aktywnym członkiem SBP. Przewodniczył utworzonej przez Okręg w 1976 r. Komisji Budownictwa i Wyposażenia Bibliotek (zaprojektował niektóre meble do biblioteki dzielnicowej). Zmiany polityczne w kraju w 1980 r. były zgodne z jego poglądami, co sprawiło, że od września 1980 r. zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Na Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym SBP w 1981 r. został wybrany do Zarządu Okręgu, gdzie powierzono mu funkcję sekretarza. W 1983 r. w związku z przystąpieniem SBP do Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON), Jan Mielczarek wystąpił z SBP. Skutkiem jego decyzji było pozbawienie go z dniem 30 września 1985 r, stanowiska dyrektora i pracy w Dzielnicowej Bibliotece Wrocław-Śródmieście; nie przyjął proponowanych, nowych warunków pracy. Środowisko wrocławskie doceniało postawę i kwalifikacje zawodowe Jana Mielczarka, proponując mu pracę w kilku bibliotekach. Zdecydował się podjąć pracę jako kustosz w Oddziale Starych Druków Biblioteki Głównej Uniwersytetu Wrocławskiego. Do jego obowiązków należała realizacja kwerend. Pracując w latach 1986-1997 w Bibliotece Uniwersyteckiej kilkakrotnie otrzymywał nagrody rektorskie. Za swoją wieloletnią pracę, za pomoc osobom potrzebującym (m.in. przyjmowanie do pracy osób represjonowanych lub powracających z internowania), został w 2011 r. odznaczony przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk – Medalem „Niezłomni”.

Był bardzo szanowany przez pracowników bibliotek Śródmieścia – za dużą wiedzę i kulturę osobistą, a także wrażliwość na krzywdę ludzką, życzliwość i zainteresowanie losem swoich pracowników. Czytelnikom starał się zapewnić możliwie najlepsze warunki korzystania ze zbiorów.

J.J.

Zob. też:

Niechcaj-Nowicka Elżbieta: Jan Mielczarek (1932-2013). W: Organizatorzy, bibliografowie, dydaktycy. Warszawa: Wyd. SBP, 2015, s. 148-152 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 14)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP