Polecamy

70 lat Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim

Data dodania: 09.12.2022

70 lat Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim

W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się 6 grudnia 2022 roku,  wzięli udział dawni i obecni pracownicy oraz zaproszeni goście. Były wspomnienia, anegdoty, życzenia, kwiaty. I był wielki, biały tort...

- Jedyne, co musisz widzieć , to gdzie jest biblioteka – słowa Alberta Eisteina, zacytowane przez Marzenę Pulik-Sowińską, dyrektorkę ODN w Zielonej Górze, znakomicie wpisały się w uroczystości jubileuszowe w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej.  „Drogę do biblioteki” odnalazło wielu znakomitych gości, a powitali ich Radosław Wróblewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Barbara Tymszan, kierownik  Biblioteki Pedagogicznej.

Podczas dwugodzinnej uroczystości, która odbyła się zabytkowej siedzibie, nie zabrakło wspomnień, anegdot, życzeń.  Jerzy Kaliszan, były dyrektor WOM-u żartobliwie opowiadał o historii kamienicy przy ulicy Łokietka, w której od 22 lat mieści się biblioteka, o remoncie i trudnych początkach.  R. Wróblewski podkreślił, że jednak najważniejsi dla instytucji są ludzie. – Tacy jak pan Jerzy Kaliszan, pani Barbara Tymszan i wspaniały zespół pracowników biblioteki... 

Biblioteka buduje mosty

O renomie gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej mówił Łukasz Porycki, wicemarszałek Województwa Lubuskiego i życzył wszystkim pracownikom satysfakcji z wykonywanej pracy, a Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty, zapewniała, że „gorzowska biblioteka działa tak, jak powinna działać współczesna biblioteka”.

O wszystkich tych „działaniach”, konkursach, wystawach, projektach, akcjach z udziałem najmłodszych i trochę starszych czytelników, a także historii biblioteki, można było się dowiedzieć podczas multimedialnej prezentacji przedstawionej przez Annę Giniewską z Biblioteki Pedagogicznej.  
Po obejrzeniu prezentacji, poseł Krystyna Sibińska, stwierdziła: - Żałuję, że nie jestem już dzieckiem, bo ja kocham książki i nie wyobrażam sobie życia bez czytania!   Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, podkreślała, że „biblioteka pięknie buduje mosty między tym, co było, a tym co będzie”.

W jubileuszowym spotkaniu wzięli też udział m.in. Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego, senator Władysław Komarnicki, rektor AJP, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska, Marzena Wysocka, wicedyrektorka WiMBP w Gorzowie, Marzena Szafińska -Chadała,  dyrektor PBW w Zielonej Górze,   prof. AJP dr hab. Paweł Leszczyński, prezes gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.  

Cztery wystawy

Podczas uroczystości jubileuszowych otwarto  cztery wystawy: „Biblioteka w stylu retro” ze strojami Natalii Ślizowskiej i fotografiami Michała Rybczyńskiego,  „Magia czytania” z pracami plastycznymi uczniów Szkoły Podstawowej nr 15, „Historia Biblioteki” z archiwalnymi dokumentami i zdjęciami i „Karin Wolff zakochana w polskiej kulturze” z pamiątkami po wybitnej tłumaczce.  Tej ostatniej wystawie towarzyszyła książka Hanny Ciepieli „Karin Wolff, tłumaczka z pazurem”, wydana przez WOM, a opisująca barwne życie wybitnej niemieckiej tłumaczki, zaprzyjaźnionej z Gorzowem.

Jubileusz odbywał pod patronatem honorowym: Elżbiety Anny Polak, Marszałka Województwa Lubuskiego, Ewy Rawy, Lubuskiego Kuratora Oświaty.  Patronat medialny sprawowało  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy goście spotkali się przy kawie i wielkim torcie z napisem „Inspiruje nas książka” .

Hanna Ciepiela

Fot. Monika Markowska, Tomasz Jocz


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP